Děti v kuchyni

Datum publikace: 10.12.2010

Kategorie: Předškoláci

Jak staré děti mohou v kuchyni pomáhat? Jaké úkoly jim můžete svěřit? Jak si v klidu dělat svou práci, a přitom děti z kuchyně nevyhánět?

Nejmenší rádoby pomocníci  

Snad všechny maminky znají ten pocit. Na jednu stranu nás těší, že jsou s námi děti v kuchyni rády, na druhou stranu by nám však šlo všechno mnohem lépe od ruky, kdyby si naši malí pomocníci hráli ve svém pokoji. Přece jen mezi stěnami dětského pokoje hrozí dětem mnohem menší nebezpečí než v kuchyni. Přesto bychom však neměli děti z kuchyně vyhánět. Lezce a mladší batolata je samozřejmě lepší posadit do jejich jídelní židličky a půjčit jim několik zajímavých hraček, které vlastně ani hračkami nejsou. Samozřejmě, že máme na mysli kuchyňské potřeby, jako je cedník, poklička, anebo třeba formičky na cukroví. Dobrou hračkou jsou také různé pochutiny, například ovocné jednohubky, piškoty, či kukuřičné křupky. Když budou nemluvňata proti sezení protestovat, raději neriskujte opaření, nebo spálení o horkou troubu, a odneste je do postýlky.                 

Předškoláky zapojte

Vyhánět děti předškolního věku z kuchyně by byla velká škoda. Mohou se zde hodně naučit. Možná si ještě z vyprávění své maminky nebo dokonce babičky pamatujete, co všechno se naučila právě pozorováním. Nehledě na to, že děti, které vnímají vaření jako zábavnou a kreativní hru, by moc mrzelo, kdybyste jim tzapověděli do kuchyně přístup, jakmile se tam začne něco zajímavého dít. Děti baví vařit polévku, péci dortíky a hlavně cukroví. Uvažte své malé pomocnici nebo pomocníkovi do pasu zástěrku a dejte se spolu do díla. Jaké úkoly můžete předškolákům svěřit? Děti mohou zdobit jednohubky a chlebíčky, vkládat očištěnou zeleninu do hrnce, vykrajovat z těsta různé tvary, opatrně míchat v kastrolu. Pamatujte však na to, že musíte být stále ve střehu. Nezapomeňte děti občas pochválit. Máte pak velkou šanci, že Vám zde budou ještě dlouho a rády pomáhat.   

Praktická dětská kuchyňka

Pokud chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, tedy dopřát dítěti plnohodnotný pobyt v kuchyni, a přitom se v klidu věnovat svému vaření, pořiďte mu jeho vlastní kuchyňku. Moc prostoru k tomu nepotřebujete. Často stačí i malý výklenek. Dětské kuchyňky jsou zpravidla mobilní, a proto je lze v případě potřeby přestěhovat do dětského pokoje. Jestliže nemáte peněz nazbyt, dětskou kuchyňku můžete sami vyrobit. Důležitý je stolek nebo lavice, kam dítě dobře dosáhne, nádobíčko (koupíte v hračkářství, anebo mu pučte svoje) a pár ingrediencí, ať má malá kuchařka nebo kuchař z čeho vařit.        

Foto: www.babble.com

Tagy: děti v kuchyni

Komentáře