Jak připravit dítě do školky?

Datum publikace: 08.08.2010

Kategorie: Předškoláci

Končí Vám rodičovská dovolená? Chystáte se na návrat do práce, ale máte obavu z toho, jak Vaše dítko přežije den v mateřské školce? Dobře ho na nástup do školky připravte!  Poradíme Vám, jak na to!   

Příprava je důležitá

Příprava dítěte na zahájení povinné školní docházky je velmi důležitá. Řada mateřských školek za tímto účelem pořádá různé kurzy, které mají děti na budoucí pobyt ve škole připravit, případně mohou navštěvovat tzv. školičku, což je vlastně takový nultý ročník. Dítě sice chodí do školky, kde si však kromě hraní osvojuje návyky a dovednosti, které bude napřesrok potřebovat. Jak je to ale s přípravou na nástup do mateřské školky? Žádné přípravné kurzy, ani nulté ročníky oficiálně neexistují. Pokud tedy chcete, aby se Vaše dítě (které doposud žádné podobné zařízení nenavštěvovalo) co možná nejlépe adaptovalo v novém prostředí a nezpůsobili jste mu touto změnou případné trauma, musíte ho připravit také na zahájení pravidelné docházky do školky. Jestliže víte, že je na Vás dítě hodně fixované, není zvyklé být ve Vaší  nepřítomnosti, přišel čas, začít ho mírně otužovat. Začněte velmi nenápadně. Domluvte se např. s kamarádkou, že dítě zpočátku jen krátkodobě (na 1 hodinu) pohlídá. Předtím, než odejdete, dítěti vysvětlete, že musíte něco důležitého zařídit, že si s ním teta bude hrát, a Vy se za chvíli vrátíte. Hlídání ještě zopakujte, tentokrát prodlužte časový interval, kdy budete pryč. Do třetice už nebude dítě hlídáno v domácím prostředí, ale u tety doma.    

Aby se do školky těšilo

Pomalu zvykejte dítě na pravidelný režim. Mělo by se naučit vstávat, snídat, obědvat, odpočívat, hrát si a jít spát pokud možno ve stejnou dobu. Vysvětlete mu, že je důležité po obědě odpočívat a trvejte na tom, aby po obědě odpočívalo. (S odpočíváním po obědě má mnoho dětí problémy.) Stejně tak veďte dítě k samostatnosti, aby se umělo např. samo obléknout. Důležité je, aby se do školky těšilo. Tomu lze snadno napomoci. Doma si můžete společně prohlížet obrázkové knihy, kde si děti hrají, a říkat dítěti, že takhle to bude ve školce. Občas veďte svou procházku kolem školky a ukažte dítěti, jak si tam ostatní děti za plotem spolu hrají. Vyprávějte mu o tom, jak jste sama chodila do školky a jak se Vám tam líbilo (třebaže to není pravda). Nás tip: Kupte dítěti hezký batůžek a sáček na bačkory s motivem jeho oblíbeného pohádkového hrdiny. Veseleji se mu tam půjde!       

 Foto: Samphoto

Tagy: jak připravit dítě do školky

Komentáře