Jak učit děti cizí řeči – předškoláci

Datum publikace: 20.08.2012

Kategorie: Předškoláci

Chcete, aby se Vaše dítě předškolního věku seznámilo se základy cizí řeči? Na následujících řádcích Vám přinášíme praktické tipy ohledně možností i způsobů výuky.   

Možnosti výuky cizí řeči
Pokud jste se rozhodli, že svému předškolákovi umožníte jazykovou výuku, máte několik možností. Pokud máte pedagogické schopnosti, můžete své dítě učit sami. Jako další z možností se nabízí výuka soukromým lektorem, výuka v mateřské školce nebo v zájmovém kroužku. V případě nejmladších dětí (od 2 let věku) Vám může prokázat dobrou službu soukromá školka, kde se děti setkávají s kamarády hovořícími jinou řečí a vzájemně se od sebe učí.

Praktické tipy pro rodiče předškoláků
Další možnost (kterou lze samozřejmě doporučit i jako doplněk ke klasické výuce) je sledování pořadů v angličtině. Pokud máte tu možnost, velmi se osvědčil kanál Baby TV, kde se vysílají pásma anglicky mluvených a zpívaných animovaných pohádek. (Pořady vydrží sledovat děti od 2 do 6 let.) Dále lze doporučit různé zábavné aktivity v cizí řeči, u kterých dítě nemá pocit, že by se cokoli učilo. Divadlo, zpěv, anebo hraní různých společenských her, z nichž nejjednodušší je pexeso. Tip: Děti milují pomůcky k výuce, které si samy nebo s Vaší pomocí vyrobily. Když bude venku pršet, můžete si z tvrdého papíru vyrobit kartičky, na kterých budou ilustrovaná slovíčka. Na každé kartičce by měly být zobrazeny dva až tři jednoduché obrázky ve vzájemné souvislosti (například květina a zalévací konev, lžíce a miska, atd.)         

Rodič učitelem   
A na závěr několik tipů pro lektory-rodiče, kteří se chtějí do výuky svých předškoláků sami pustit.

  • Pokud učíte dvouleté dítě, zprvu vybírejte jednoslabičná slova a z hlediska slovních druhů se soustřeďte zpočátku pouze na podstatná jména (v případě angličtiny: dog, pig, ship, car, cup, atd.) Později přidávejte dvouslabičné výrazy. Od tří a půl roku můžete přidat slovesa a barvy.   
  • Snažte se zapojit co nejvíce smyslů: zrak, sluch, a když budete vynalézaví, můžete i chuť (např. budete dávat dítěti ochutnat různé pochutiny a budete chtít, aby je cizojazyčně pojmenovalo).
  • Dokud dítě nezvládá první slovíčka, neučte ho další. Postupujte krok za krokem.
  • Velmi důležitou součástí učebného procesu je motivace. Starší předškolák potřebuje praktickou ukázku, že se neučí jen tak, ale že umět cizí jazyk je výhoda. Tip: Na dovolené dávejte dítěti jednoduché úkoly, například, aby Vám koupilo jablko, objednalo pomerančový džus, atd. Uvidíte, jak bude celé zářit, když svůj úkol splní. Tento tip platí pro všechny rodiče.   

A nezapomeňte, základní pravidlo úspěchu v případě výuky předškolního věku zní škola hrou!

Autorka článku působí jako lektorka cizích jazyků všech věkových kategorií již od roku 1999 a své děti ve věku od dvou do čtyř let sama učí angličtinu. 

Přečtěte si také

Tagy: jak učit děti cizí řeči – předškoláci

Komentáře