Školkovská trápení

Datum publikace: 23.01.2013

Kategorie: Předškoláci

Některá školkovská trápení nejvíce trápí děti, jiná spíše jejich rodiče. V našem článku jsme si posvítili na problémy, se kterými se děti, a potažmo jejich rodiče ve školce nejčastěji potýkají.

Změna prostředí a stesk
Nástup do školky je pro dítě velká změna, každý předškolák se s ní však vyrovnává jinak. Děti, které jsou hodně zvyklé na maminku, trpí steskem. Pláče při ochodu maminky a dlouho poté, odmítá jíst, atd.   
Co dělat: Než nastoupí dítě do školky, zvykejte ho být bez Vás. Například může chodit do soukromé školky nebo do dětského koutku jednou až dvakrát týdně. Zpočátku dávejte dítě do školky pouze na dopoledne.         

Ztráta soukromí
Mnoho dětí pociťuje ve školce ztrátu soukromí. Zejména pro dítě, které je zvyklé na svůj pokojíček, a které je spíše samotářské, představuje ztráta soukromí problém. Co dětem, především holčičkám, nejvíce vadí, je, že nemají klid na toaletě, některé mohou dokonce začít trpět zácpou.     
Co dělat: Naučte dítě, aby chodilo pravidelně na toaletu před odchodem do školky nebo po příchodu domů.     

Kam mizí věci
Mezi další negativní školkovské fenomény patří ztráta věcí, především částí oděvu. Tento problém trápí především rodiče, kteří musí ztracené věci dokupovat.  
Co dělat: Podepisovat dětem věci a nedávat jim do školky příliš drahé oblečení. Nabádat dítě, aby si na své věci dávalo pozor.

Dětská šikana  
Šikana se objevuje u dětí již ve školce. Šikanované dítě se většinou něčím odlišuje od ostatních, například je vzrůstem větší, méně pohybově nadané, nosí brýle, anebo má jinou barvu pleti. Ostatní děti ho proto mohou postavit mimo kolektiv. Nezřídka se stává, že ostatní děti dítěti verbálně nebo i fyzicky ubližují.
Co dělat: Povídat si s dítětem o školce, snažit se co nejvíce dozvědět, a zároveň sledovat, zda nedochází ke změnám jeho chování. Šikanované dítě bývá zamlklé, v neděli večer může být neklidné (důvodem je stres z pondělního nástupu do školky). V případě podezření na šikanu je nutno řešit celou záležitost s učitelkou ve školce.     

Foto: Sxc.hu 

Přečtěte si také

Tagy: školkovská trápení

Komentáře