Díl 18. Výživový průvodce pro maminky malých lezců

Datum publikace: 02.07.2010

Kategorie: První rok miminka

Milá maminko, začněte si zvykat na to, že období, kdy jste své děťátko našla na stejném místě, kde jste je nechala, končí!

Není lezec jako lezec

Šestiměsíční děti se už čile pohybují. Dokážou se převrátit ze zádíček na bříško a zase zpátky. Zhruba ve věku šest a půl měsíce začínají lézt. Proto od 6. měsíce věku už nehovoříme o miminku jako o kojenci (třebaže může být dále kojeno) ale jako o lezci. Pokud jde o samotné lezení, zde hodně záleží na povaze dítěte, stejně jako na jeho ochotě a motivaci zvedat hlavu. Teprve v okamžiku, kdy je zádové svalstvo dostatečně silné, může dítě začít lézt. Pokud děti kamarádek už dávno lezou a Vaše nejraději leží na zádíčkách a kope nožičkama, dejte mu ještě trochu času. Může začít lézt každým dnem. Některým malým lenochům však může paní doktorka doporučit pravidelnou rehabilitaci, kde je dítě nuceno zvedat hlavu a posilovat tak důležité skupiny svalů. Chodit na rehabilitace není žádná ostuda! Děti, které ještě nelezou, se přemísťují převalováním. Ani náhodou nenechávejte své miminko bez dozoru mimo postýlku či ohrádku! Tip: Líného lezce je třeba motivovat. Dávejte do jeho blízkosti hračky tak, aby byl nucen se za nimi otočit. Pokud na šestiměsíční prohlídce poznamená pediatr do průkazky heslo „opožděné vzpřimování“, berte to jako výzvu a dávejte miminko na bříško tak často, jak to jen jde. Pravděpodobně se bude vztekat. Ve svém úsilí však neustávejte, jen ho nenechávejte na bříšku příliš dlouho. Za fyzickou námahu odměňte dítě dobrou svačinkou či obědem. Jinými slovy nepokládejte miminko na bříško po jídle, nebo poté, co se hodně napilo.        

Výživový průvodce

Do ukončeného 6. měsíce by měl být novorozenec a kojenec plně kojen. Pokud to není možné, je nutno nahradit mateřské mléko některým druhem umělého mléka (např. Nutrilon, Sunar) a od ukončeného 4. měsíce zařadit první příkrmy. U většiny plně kojených dětí (některé jsou velmi hladové) začínáme s přikrmováním až od ukončeného 6. měsíce věku. Právě v tomto období přestává dětem mateřské mléko jako jediný zdroj potravy stačit. Navíc neobsahuje dostatečné množství železa. Přikrmovat začínáme zeleninou, a to mrkví. Mrkev uvaříme v kojenecké vodě a důkladně rozmixujeme. Ve formě kaše podáváme tento příkrm dítěti v době oběda. Po obědě dítě dokojíme. Po mrkvi zkusíme jiné druhy zeleniny: brambor, brokolici, květák, cuketu, kedlubnu. Tyto druhy v prvním týdnu přikrmování nemícháme. Velikost porcí je individuální. Pohybuje se v intervalu 100 – 250 g. Dítě po obědě stále dokojujeme. Po týdnu dokrmování zeleninou můžeme přidat do zeleninové směsi rýži nebo drůbeží maso, například krůtí, kuřecí nebo králičí. Později můžeme zařadit červené maso, ideálně telecí. Důležitou složkou stravy je také vaječný žloutek. Bílek smí dítě až od 1 roku věku.

Výhled do budoucna

A jak bude pokračovat jídelníček Vašeho děťátka? Kromě výše uvedených druhů masa můžeme zařadit také libové vepřové (panenku nebo kýtu). Koncem 7. měsíce věku by měly obědy vypadat následovně: 4x týdně maso, 2x týdně žloutek a 1x týdně čistá zelenina s přílohou (nejlépe s rýží). Luštěniny přidáme až později, a to zhruba od 8. měsíce. A co dát lezcům ke svačině? Ovoce. Nastrouhejte jablíčko, hrušku nebo banán. Můžete použít také dětskou přesnídávku. Zpočátku dávejte dítěti pouze jednopruhové ovocné svačiny. U ovoce s rizikem výskytu alergické reakce, jako jsou například jahody, buďte opatrní. Napoprvé podejte jen velmi malou dávku. Kromě ovoce můžete dítěti dát také kousek rohlíku, dětskou sušenku, případně kukuřičnou křupku. Pokud ještě kojíte, po svačině dítě dokojte. Pokud ne, dejte mu dětský čaj na zapití.  

Díl 19. Klubou se mu první zoubky

Přečtěte si také:          

Foto: http://www.fairprice.com.sg

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře