Díl 19. Klubou se mu první zoubky!

Datum publikace: 9.7.2010

Kategorie: První rok miminka

Některé miminko má svůj první zoubek již v šesti měsících, jiné si na něj musí počkat až do devátého měsíce. Většina miminek se však může pochlubit svými prvními zoubky ve věku kolem sedmi měsíců.  

Když zoubky trápí

Klubající se zoubky dokážou pěkně potrápit. Můžete mít ale to štěstí, že právě Vašemu miminku vyrostou zuby, že o tom ani nebudete vědět. Pokud toto štěstí mít nebudete, pak se Vám jistě budou hodit naše rady. Miminko, kterému rostou zoubky, může být velmi nervózní a plačtivé. Nebaví ho hračky, často ani procházky, nejraději by se pořád chovalo u maminky, nebo naopak zůstalo v klidu ve své postýlce. Může mít i zvýšenou teplotu nebo rýmu. Jak miminku pomoci? Kromě dostatku trpělivosti by se Vám mohla hodit tzv. kousátka, barevné plastové hračky, které se svým vzhledem podobají chrastítku. Na rozdíl od chrastítka jsou však vyrobeny z tvrdšího plastu, který je zčásti naplněn tekutinou. Než dítěti kousátko podáte, vložte je do chladničky, aby voda uvnitř byla studená, a malý pacient, který ho bude důkladně zkoumat ústy, si jím mohl ochladit své citlivé dásničky. Kousátka koupíte běžně v hypermarketech, ale i v obchodech s dětskými potřebami, včetně e-shopů. Když kousátko nestačí, zajděte do lékárny pro speciální gel nebo olejíček, který miminku do dásniček vetřete, abyste zmírnili jeho obtíže. Zkušenost maminek s těmito gely je velmi dobrá. Pokud miminko dásničky nebolí, ale pouze mírně svědí (poznáte to tak, miminko hodně sliní a nacpe si do pusinky vše, co uvidí, nejraději tvrdé předměty), dejte mu do ručičky tvrdý rohlík nebo patku chleba, ať si samo provede masáž. Nedávejte mu ale tyto „masážní předměty“, když bude hladové, protože se rozčílí, že mu staré pečivo nejde ukousnout. Tip: Víte, že kdo najde v pusince miminka první zoubek, ten dostane na šaty? Tak se, maminko, každé ráno dobře dívejte, ať Vás o nové šaty nepřipraví třeba Vaše tchyně! 

Čím uhasit žízeň

Kojenému miminku stačilo až do 6. měsíce věku mateřské mléko, které jste v případě potřeby doplnili kojeneckou vodou, anebo neslazeným čajem. Jistě Vám v obchodech neunikla nabídka ovocných šťáv pro nejmenší (již od 4. měsíce věku). Až ji budete svému miminku dávat poprvé, zkuste jen malé množství. Jestliže nenastane žádná alergická reakce, můžete mu druhý den nalít více. Pokud má miminko dostatek ovoce, zařazujte do jeho jídelníčku tyto šťávy jen občas. 100% džusy jsou pro děti nevhodné, je třeba je ředit převařenou vodou. Mateřské mléko (ale i umělé) má příjemnou sladkou chuť. Může se proto stát, že Vaše miminko kojeneckou vodu nebo neslazený čaj odmítne. Tip: zkuste mu neslazený nápoj podat opakovaně, nejlépe po obědě, kdy má skutečně žízeň. Jestliže to nezabere, oslaďte mu pití hroznovým nebo třtinovým cukrem. Bílý řepný cukr miminku nedávejte ani do doma připravovaných příkrmů.             

Stále v pohybu

S věkem roste i zvědavost a touha po poznání. Některá miminka už lezou, jiná se plazí, nebo se alespoň v poloze na bříšku natáčejí do stran a převalují se. Manipulují s předměty, které mají na dosah, tedy nejen s hračkami. Často vezmou do ruky zajímavý předmět, otáčí ho a pečlivě zkoumají. Pak ho odhodí a hurá za dalším. Miminka jsou stále v pohybu, každé je jinak živé. Ta aktivnější dávají přednost lezení, ostatní se raději převalují. V tomto věku už většina miminek sedí, třebaže jen krátce. To je velká výhoda, protože je lze pohodlněji nakrmit (pokud Vám to ovšem dovolí a nepřevezmou za Vás lžičku), stejně jako posadit do vaničky, malého bazénku, nebo třeba na pláž, aby si společně s Vámi užívala vodních radovánek. Tip: pokud se chystáte na dovolenou s miminkem, pořiďte mu nafukovací čluneček, jehož dnem prostrčí nožičky, ať ho můžete povozit po vodě. Většině dětí se to líbí.           

Díl 20. Chce se bavit

Přečtěte si také:

Foto: http://media-cdn.tripadvisor.com

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře