Co když si učitel na dítě zasedne?

Datum publikace: 06.06.2013

Kategorie: Školáci

Když si učitel zasedne na žáčka, dokáže mu pěkně znepříjemnit život. Jak zjistit, že učitel Vaše dítě šikanuje a jaká opatření proti tomu podniknout?    

Buďte všímaví
Každé dítě je jiné. Některé si doma postěžuje, že je na něho učitel zasedlý, protože ho dvakrát za sebou vyvolal (tedy nezřídka v případě, kdy se o žádné zasednutí ani nejedná). Jiné dítě doma o svém problému ani nehlesne a nechá se dlouhodobě šikanovat. Pokud máte doma tajemného hrdinu (se svým problémem se Vám nesvěří), na kterého si zasedl učitel, můžete to poznat. Chce to ovšem nebýt plně pohlcen svými pracovními povinnostmi a péčí o domácnost, ale všímat si také chování (především jeho změn) svého dítěte. Existují totiž určité signály, díky nimž lze zjistit, že není něco v pořádku. Dítě může být posmutnělé, ztrácet chuť k jídlu, zhoršit se v prospěchu a hlavně se ani náhodou nebude těšit do školy. V předvečer školního dne mu může být dokonce opakovaně nevolno. Samozřejmě, že tyto signály mohou vypovídat také o jiných problémech ve škole. Mají Vás však upozornit na to, že je na čase zbystřit a zjistit, co přesně se děje. Tip: Protože hrdinové vyznávají zaryté mlčení, je dobré, zeptat se jejich kamarádů či spolužáků.         

S kým promluvit?
Když už víte, že učitel Vaše dítě šikanuje (na vině je nejčastěji odlišnost od ostatních žáků, dítě může být slabší v některém z předmětů, může být obézní, trpět lehkou mozkovou dysfunkcí, anebo může pedagogovi připomínat někoho, koho sám nesnáší, důvodů je skutečně mnoho, někdy dokonce dítě provokuje svým nevhodným chováním, takže za ono „zasednutí“ si může samo), je třeba jednat. Rozhodně si nejprve (citlivě) promluvte s dítětem. Vysvětlete mu, že se to v životě stává, že na dospělého člověka si může pro změnu zasednout v práci šéf. Vyzvěte dítě, aby Vám řeklo, proč si myslí, že si učitel zasedl právě na něho. Pokud se jedná o závažnou formu šikanování (učitel např. pronáší před celou třídou, jak je dítě nemožné či hloupé, má poznámky, kterým se celá třída směje, anebo se sníží k některým fyzickým trestům či ponižování, např. dítě tahá za vlasy, nutí ho klečet atp.), máte dvě možnosti. Můžete si promluvit buď přímo s agresorem, anebo přijít do kanceláře ředitele školy. Že máte obavu, abyste touto konzultací dítěti ještě nepřitížili? Pak byste měli vědět, že zajišťování kázně ve škole způsobem, který je neslučitelný s lidskou důstojností dítěte, je v rozporu s Úmluvou o právech dítěte, kterou je Česká republika vázána. Šikanování dítěte může být jedním z důvodů k okamžitému zrušení pracovněprávního poměru ze strany zaměstnavatele. Ale pozor. Většina ředitelů je ráda, že na některé předměty vůbec mají učitele, a můžete se proto setkat s neochotou tyto problémy řešit. Možná Vám to bude připadat přehnané, ale zde stojí za úvahu změna školy.               

 Foto: Samphoto

Tagy: co když si učitel na dítě zasedne | dítě | předškolák | škola | vztahy

Komentáře