Neničí si vaše dítě záda?

Datum publikace: 15.06.2012

Kategorie: Školáci | Zdraví a výživa | Maminky a tatínkové

V průběhu posledních deseti let zaznamenali čeští lékaři u dětí nebývalý nárůst vadného držení těla a s ním spojených bolestí zad, hlavy a krční páteře. Tímto problémem trpí kolem 40 % dětí, další potíže se přidávají i v pozdějším věku. Příčinou je obvykle svalová nerovnováha způsobená nerovnoměrnou zátěží těla v dětském věku, obezita a nedostatek pohybu.

Příliš těžké školní batohy
Odborníci již mnohokrát upozorňovali na přetížené a konstrukčně nevyhovující školní batohy zejména u dětí do 15 let. Ideální váha tašky ale v České republice není upravena žádnou vyhláškou nebo nařízením. Lékaři doporučují, aby zátěž dětských zad nepřesahovala 2, 5 kg, nebo 10 % jejich tělesné hmotnosti. Za poslední 4 roky se díky různým úlevám ze strany škol a větší informovanosti rodičů i učitelů snížila průměrná váha školního batohu asi na polovinu. Přesto se stále jedná o váhu nad 3 kg!Jak vypadá kvalitní školní batoh
Nejen váha, ale i správná konstrukce batohu hraje důležitou roli. Kvalitní školní batoh by měl být lehký (do 1, 5 kg). Dno i záda batohu by měly být vyztužené a pevné, aby se rovnoměrně rozkládala váha obsahu školní tašky. Při výběru je důležité dbát na to, aby batoh dobře přiléhal k zádům dítěte. Nezapomínejte ani na pevné, dostatečně široké a polstrované popruhy!

Samozřejmostí by měly být bezpečnostní prvky, a to nejen reflexní pásky, ale i výrazné barvy, které upoutají pozornost za bílého dne. Zářným příkladem jsou školní batohy z nejnovější kolekce Chilli 2012 od společnosti Topgal vynikající vysoce kvalitním zpracováním i barevností a pestrými vzory.

Snažte se vybírat takové batohy, které prošly nezávislými bezpečnostními testy a obdržely certifikát o nezávadnosti výrobku, jenž je zárukou kvality.

Proč jsou batohy tak těžké?
Děti nosí každý den do školy velké množství učebních pomůcek – písanka, čítanka, školní atlas, potřeby na tělesnou výchovu, atd. Čas od času je ale dobré zkontrolovat, zda dítě nenosí zbytečnosti, jako jsou hračky, nebo učebnice, které ten den nepotřebuje. Nevhodné jsou i několikapatrové penály. Jsou poměrně těžké, zabírají hodně místa a jejich kapacitu dítě stejně není schopno využít.

www.topgal.cz

Tagy: neničí si vaše dítě záda

Komentáře