Vši a jak se jich zbavit

Datum publikace: 25.10.2010

Kategorie: Školáci

Přineslo si Vaše dítko ze školy vši? Nemusíte ho hned ostříhat dohola. Existují i šetrnější řešení, jak se těchto parazitů zbavit.

Zdroje nákazy a její projevy

Vši jsou malí paraziti, kteří žijí ve vlasech, ale i na jiných částech lidského těla, jako jsou například hýždě nebo ohanbí. Vši, které přežívají v intimní oblasti, se nazývají muňky. Nakazit se jimi můžete pouze při pohlavním styku. Vši se živí sáním krve. Jejich samičky nakladou do vlasů vajíčka, tzv. hnidy, ze kterých se během 7-10 dnů vylíhnou malé vši. Vši nejčastěji postihují děti mladšího školního věku, ale velmi často je mají také podstatně mladší, anebo naopak starší děti. Vši se mezi dětmi velmi snadno šíří. Stačí, aby do třídy přišlo jedno zavšivené dítě, a ostatní se od něho nakazí. Děti si ani nemusí vzájemně půjčovat čepice, šály, nebo hřebeny, bohatě stačí, když dají hlavy k sobě. Dospělí jsou vůči nákaze více imunní. Není pravda, že by se tento problém týkal pouze dětí, které mají problémy s hygienou. Naopak. Vši milují krásně čisté vlasy. Přítomnost parazitů se obvykle projeví svěděním pokožky hlavy. Nakažené dítě se stále škrábe ve vlasech, vrtí se a je neklidné.   

Jak se zbavit vší

Mnoho rodičů především v minulosti volilo velmi radikální řešení, a to, že zavšivené dítě jednoduše ostříhali, někdy i dohola. Nejčastějším argumentem bylo, že desinfekční prostředky jsou neúčinné. Dnes je k dostání celá řada účinných volně prodejných dezinfekčních šamponů, ale i sprejů. Stačí jen zajít do lékárny, kde Vám doporučí vhodný přípravek, např. šampon Orthosan nebo souprava šampónu s balzámem LIQUIDO Duo, anebo sprej Dif fusil H. Ovšem ani ten nejlepší preparát Vám nepomůže dosáhnout žádoucího výsledku, pokud jej nepoužijete přesně podle návodu. Dále je nutné aplikaci zhruba po týdnu opakovat, a to z toho důvodu, že veškeré přípravky hubí pouze vši, nikoli hnidy. Je tedy třeba zahubit vši, které byly v době první likvidační vlny ještě hnidami. Samozřejmě, že nesmíte zapomenout vyčistit, nebo raději vyhodit zavšivené hřebeny. Čepice, šály, ale i roláky a další části infikovaného oděvu je třeba vyprat. Pokud patříte mezi odpůrce chemie, můžete vši vyčesávat. Chce to však hodně trpělivosti. Tip: Umyté vlasy dítěti propláchněte kondicionérem, vešky se Vám budou lépe vyčesávat.         

Tagy: vši

Komentáře