20. týden těhotenství

Datum publikace: 11.04.2012

Kategorie: Těhotenství týden po týdnu

(5. lunární měsíc)

Vidíte, jak ten čas letí! Vaše těhotenství je už takřka v polovině! Na svůj stav jste si pravděpodobně zvykla, ale tu a tam Vás něco vyvede z míry.

Poločas těhotenství
Ve 20. týdnu těhotenství jste téměř v polovině. Přes některé těhotenské neduhy, jako je časté nucení na močení, sklon k zácpě, anebo bolesti páteře, se většina maminek cítí plny života, podléhají hnízdícímu instinktu a často převracejí svůj domov vzhůru nohama. 

Občasná bolest v podbřišku
Protože je tělo v těhotenství citlivější a bojíme se o své miminko, často nás něco znepokojí. Jednou z věcí, která může nastávající maminky znepokojit, je občasná bodavá bolest v podbřišku. Nejedná se o nic nebezpečného. Tato tzv. kruhová vazivová bolest je způsobena natahováním svalů a vazů v důsledku rostoucí dělohy.

Hemeroidy v těhotenství
Mezi další nepříjemnosti, které provázejí těhotenství, patří hemeroidy (křečové žíly v oblasti konečníku). Útěchou Vám může být, že po porodu postupně zmizí. Co Vám pomůže? Například speciální gel Gallotin, nebo éterické oleje, které lze koupit také v on-line obchodě.

Jak roste miminko
Na konci 20. týdne může miminko měřit přes 20 cm a váží kolem 300g. Mezi 20. a 22. týdnem těhotenství v rámci poradny absolvujete tzv. velký ultrazvuk, kde si své miminko prohlédnete.     

Pohyby miminka
Ve 20. týdnu se mohou radovat z prvních znatelných pohybů děťátka také prvorodičky. Do té doby bylo miminko tak malé, že tyto pohyby nebylo možné cítit. Většina maminek udává, že si pohyby nejvíce uvědomují v klidovém stavu, a to nejčastěji večer. Každé miminko je aktivní v jinou denní dobu.

Mateřské spodní prádlo
Počítejte s tím, že zvětšující se prsa během kojení ještě nabudou na objemu. Pokud už pořizujete výbavičku pro miminko, nezapomeňte se při nákupech poohlédnout také po větší podprsence.        

Přečtěte si také: 21. týden těhotenství, 22. týden těhotenství

Všechny články na téma těhotenství týden po týdnu

Jméno pro miminko: Vybíráte jméno pro holčičku?

Tagy: 20. týden těhotenství | těhotenství týden po týdnu

Článek je vydán v rámci seriálu: Těhotenství týden po týdnu

Komentáře