Bylinky v těhotenství, ano, nebo ne?

Datum publikace: 01.04.2012

Kategorie: Těhotenství

Bojíte se bylinek v těhotenství? Možná se zbytečně ochuzujete o cenný zdroj důležitých látek. Poradíme Vám, které bylinky jsou pro těhulky vhodné, a které naopak ne.  

Pozor na řebříček a anděliku

Pro jistotu začneme bylinkami, kterým by se těhulky měly raději vyhýbat. Řebříček obecný je nevhodný z toho důvodu, že silně stimuluje dělohu. Andělika lékařská zase stimuluje krevní oběh v pánevní oblasti. Než si uvaříte bylinkový čaj, raději si na krabičce přečtěte, zda neobsahuje některou z těchto bylin.  

Maliník Vám udělá dobře

Maliník obecný patří mezi zdroje snadno vstřebatelného železa, vyživuje děložní svalstvo a je bohatý na vitamíny a minerály. Zajímavé je, že dle potřeby buď stimuluje, anebo uvolňuje dělohu. Čaj z maliníku se proto doporučuje maminkám, které mají obavu z přenášení. Pití čaje z listí maliníku je vhodné pro kojící matky. Přispívá totiž ke zvýšené tvorbě mléka. Produkci mateřského mléka zvyšují i jiné bylinky, například fenykl, anebo bazalka.

Meduňka proti stresu

Pokud máte obavy z blížícího se porodu, uvařte si meduňkový čajíček. Meduňka si dokáže poradit s typickými těhotenskými zažívacími problémy, především ulevuje od plynatosti. Od plynatosti ulevuje také fenykl.

Kopřiva jedničkou mezi bylinkami

Kopřiva dvoudomá je učiněnou jedničkou mezi bylinkami, neboť obsahuje velké množství vápníku a železa. Ano, správně, oba prvky jsou součástí vitamínových komplexů pro těhotné ženy. Pokud trpíte nedostatkem železa, přidejte si mladé kopřivy do polévky či nádivky. Železo obsažené v kopřivách je neocenitelným pomocníkem v boji s únavou, což oceníte zejména v prvním trimestru Vašeho těhotenství. Přesto je však třeba zacházet s kopřivou opatrně. Nejde o to, že pálí, ale o způsob jejího použití. Kopřivový čaj je silně močopudný a odvodňuje organismus. A to přeci v těhotenství nemůžete potřebovat.            

Osvěžující máta peprná

Ani máty peprné se bát nemusíte. Uleví Vám od zažívacích problémů, stejně jako od bolestí hlavy způsobených hormonálními změnami. Pokud máte tedy chuť na osvěžující koktejlek, nealko mojito je tou správnou volbou. Pozor ale na dechové zkoušky. Když požijete cokoli mátového, tak nadýcháte.

Jahodník příjemně ochladí

Čaj z listů jahodníku by si měly připravovat především maminky v posledním trimestru těhotenství, pokud jim připadne na letní měsíce. Má totiž dobrou chladicí schopnost. Podobně jako listy maliníku je jahodí zdrojem mnoha cenných látek.     

Přečtěte si také  

 

Tagy: bylinky v těhotenství

Komentáře