Downův syndrom a prenatální diagnostika

Datum publikace: 26.03.2012

Kategorie: Těhotenství

Co je to Downův syndrom? Jaké jsou jeho příčiny? Lze mu nějakým způsobem předejít? Co zvyšuje pravděpodobnost, že bude dítě trpět Downovým syndromem? 

Downův syndrom a jeho projevy
Downův syndrom je celoživotní genetická anomálie, která je vždy provázena mentální retardací a celou řadou typických příznaků, jako jsou například šikmo posazené oči a krátký krk. Lidé trpící Downovým syndromem jsou zpravidla menší postavy, mívají sníženou imunitu, trpívají poruchami zraku a sluchu. Čím je tato anomálie způsobena? Jedním chromozómem navíc. Na rozdíl od ostatních lidí mají jedinci trpící Downovým syndromem místo obvyklých 46 chromozomů uspořádaných do 23 párů jeden chromozóm navíc. Příčiny, proč ke vzniku Downova syndromu dochází, nejsou přesně známy. Podle statistik je však tato anomálie častější u dětí starších rodičů, především u dětí matek starších 35 let.

Lze narození dítěte s Downovým syndromem předejít?
Lze narození dítěte s Downovým syndromem předejít? Narození dětí s Downovým syndromem z velké části předchází prenatální diagnostika, ale ani zde se nepodaří odhalit 100% případů. Během těhotenství postupují budoucí maminky několik vyšetření, jejichž účelem je odhalit včas případné vrozené vady plodu – mezi nimi Downův syndrom. Pokud výsledky vyšetření ukážou, že je pravděpodobnost Downova syndromu vysoká, matka má možnost zvážit, zda své těhotenství ukončí, anebo ne.          

Přečtěte si také

Tagy: downův syndrom a prenatální diagnostika

Komentáře