Děti a domácí práce. Kdy začít, co dělat a co raději ne.

Datum publikace: 04.02.2011

Kategorie: Výchova

Chcete, aby Vám děti doma dobrovolně pomáhaly s domácími pracemi? Musíte je dobře motivovat. A hlavně to nepřehánějte s kritikou.   

Nejde jen o pomoc

Když děti pomáhají svým rodičům s běžnými domácími pracemi, jako je luxování, mytí nádobí, anebo zalévání květin, ušetří jim i několik hodin času týdně. Díky tomu pak rodičům, jak často sami argumentují, zbývá více času na to, aby dětem pomohli s přípravou do školy, anebo s nimi vyrazili na malý výlet. Děti však nedostávají úkoly v domácnosti pouze z toho důvodu, aby svým rodičům pomohly, ale také z výchovných důvodů. Dítě, které je zvyklé svým rodičům pomáhat s péčí o domácnost, si dokáže vážit práce druhých a je mnohem samostatnější. Navíc vše, co se v dětství naučí, se mu může v dospělosti hodit. V dnešním emancipovaném světě se tyto dovednosti nehodí pouze dívkám.        

Kdy je čas začít  

Kdy je vhodný čas na to, abyste dětem svěřili jejich první úkoly? Možná ještě dříve, než si myslíte. Tyto společensky zdravé návyky můžete začít vštěpovat již dvouletým dětem. V tomto věku samozřejmě stačí jeden malinký úkol denně. Je dobré, vést děti k tomu, aby si po sobě uklízely hračky. Většina dvouletých dětí tento úkol samozřejmě zcela nezvládne, devadesát procent hraček musíte uklidit Vy sami, ale je to krok správným směrem. O rok později již mohou děti samy prostřít stůl, případně odnášet po sobě použité nádobí do dřezu. (Prozatím a pro jistotu jen to nerozbitné.) Když budete své děti správně motivovat, po čase začnou svěřené úkoly vykonávat, aniž byste je o to museli požádat, a na výsledky své práce budou patřičně hrdé. V tomto věku je dostačující motivací pochvala. Náš tip: Pokud je Vaše dítě příliš pragmatické, vysvětlete mu, že když Vám pomůže, budete mít čas na to, abyste si s ním zahráli jeho oblíbenou hru. Finanční motivaci Vám příliš nedoporučujeme.     

Opatrně s kritikou 

S rostoucím věkem a šikovností dítěte můžete přidávat další úkoly. Ovšem pozor, abyste své dítě příliš nekritizovali. Práce vykonaná dítětem není často tak perfektní, jako byste ji vykonali Vy sami. To však nikdy nedávejte najevo. Pokud tedy nechcete, aby Vaše dítě mělo později problémy s nízkým sebevědomím. Jestliže chcete dítěti ukázat, co dělá špatně, nejprve ho pochvalte za to, co se mu povedlo. Pak je čas na kritiku. Když dítě něco zničí, snažte se na ně nekřičet, ani mu nenadávejte. Mohlo by se totiž stát, že by příště raději nedělalo nic. Nehledě na to, že by se trápilo pocitem nespravedlnosti. A na závěr ještě jedna rada. Nedávejte dětem domácí práce za trest. Přeci nechcete, aby získaly k práci odpor!

Přečtěte si také: 

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Miminko

Foto: Sheknows.com

Tagy: děti a domácí práce

Komentáře