Epilepsie. Výchova dítěte, které jí trpí.

Datum publikace: 24.09.2010

Kategorie: Výchova

O dítě postižené epilepsií si přirozeně děláme větší starost než o zdravé dítě. Máme tendenci ho neustále hlídat a chránit. Příliš úzkostný přístup však může být na škodu.   

Epileptické záchvaty

Epilepsie představuje závažné onemocnění, které lze charakterizovat opakujícími se stavy (záchvaty), kdy v mozku postiženého člověka dochází k abnormálním elektrickým výbojům s následkem náhlých změn chování a křečí. Hlavní příčinou je tedy porucha elektrického systému v mozku. Rozlišujeme několik druhů epileptických záchvatů, které se vzájemně odlišují různou délkou, intenzitou i mírou závažnosti. Klasickým příkladem epileptického záchvatu je tzv. grand mal. Dítě při něm obvykle upadne na zem, obrátí oči v sloup a několik minut se chvěje v křečích. Mnohem závažnější je status epilepticus, který trvá 30 minut a déle. Protože může způsobit trvalé poškození mozku, a dokonce i ohrozit dítě na životě, když k němu dojde, je nutné neprodleně volat lékaře. Fokální epileptické záchvaty se obvykle projeví tím, že se dítěti točí hlava, vykonává opakované pohyby rtů nebo končetin, případně nesmyslné činnosti. Děti ve věku zhruba od 4 do 14 let mohou trpět tzv. petit mal. Během tohoto druhu záchvatu dítě upřeně zírá před sebe, aniž by o tom vědělo. U kojenců se můžeme setkat se záchvatem v podobě infantilních křečí, kdy se malé tělíčko opakovaně chvěje. Miminko může mít také dýchací problémy, nebo ztratit vědomí. Do roku a půl však tyto obtíže zpravidla zmizí.             

Péče o dítě

Péče o dítě s epilepsií není jednoduchá. Na jednu stranu potřebuje Vaši fyzickou ochranu a psychickou podporu, což mu pomáhá, lépe se vyrovnat se svým handicapem. Na druhou stranu byste mu měli umožnit, aby žilo plnohodnotným životem. Nejedna maminka se o své dítě bojí natolik, že mu takřka nic nedovolí, a je mu neustále v patách. Epileptik není outsider ani v oblasti sportu. Měl by se však vyvarovat sportů, jako je například fotbal, kde často dojde k poranění hlavy, což může mít za následek epileptický záchvat. Epileptik by nikdy neměl plavat v nepřítomnosti druhé osoby. Velmi důležitou součástí výchovy dítěte s epilepsií podpora je podpora jeho sebevědomí. Zejména ve školním věku není snadné, vyrovnat se například s tím, že Vás okolí může vidět v situaci, kdy ztratíte kontrolu nad svým vlastním tělem. To je trapné i dospělému člověku, natož dítěti, které vnímá své domnělé selhání mezi vrstevníky mnohem citlivěji. Staršímu dítěti můžete zvyšovat sebevědomí několika způsoby. Předně tím, že je budete chválit za to, co se mu daří. Dále byste mu měli umožnit získat pocit, že má svou nemoc alespoň částečně pod kontrolou. Zde hodně pomůže, když může užívat své léky samostatně. Samozřejmě, že je nutné jejich správné a pravidelné užívání kontrolovat. A zdůraznit dítěti, že kvůli lékům nesmí užívat alkohol ani jiné návykové látky! Tipy: Nezapomeňte informovat školu a další zařízení, která dítě navštěvuje, o jeho nemoci. Kromě toho by u sebe mělo nosit kartičku dokládající jeho stav. A nakonec dobrá zpráva. Záchvaty mohou v dospělosti úplně zmizet.     

Přečtěte si také:

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Bydlení

Tagy: dítě | epilepsie

Komentáře