Když dítě ubližuje ostatním dětem

Datum publikace: 26.10.2011

Kategorie: Výchova

Jak řešit situaci, kdy naše dítě záměrně ubližuje ostatním dětem? Pokud hledáte odpověď na tuto otázku, přečtěte si naše tipy.  

Agresivní batolata
Agresivní chování je typické pro děti s nízkou frustrační tolerancí, anebo pro děti, které neumí jiným způsobem navázat sociální kontakt s ostatními dětmi. Pokud se Vaše batole chová agresivně k ostatním dětem, k čemuž nejčastěji dochází v cizím prostředí, příčinou může být i strach z neznáma.

Ne, to nesmíš!
Odnaučit batole tomuto chování vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Když k trpělivosti přidáte naše zásady, a budete důslední, dočkáte se výsledků. Zde jsou:

  1. Proti ubližování ostatním dětem vyslovte důrazné NE, i když Vaše dítě ubližuje podstatně starším dětem.
  2. Batole nebijte, podporujete ho tak v agresivitě. Bohatě stačí, když v momentě, kdy vidíte, že se chystá ublížit, hbitě přiskočíte a chytnete dítě za ruku se slovy: „Ne, to se nedělá.“
  3. Aby se batole odnaučilo tento zlozvyk, nestačí mu to říci jednou. Musíte tak učinit pokaždé, kdy se chystá druhému dítěti ublížit.
  4. Nedovolte, aby jiné dítě ubližovalo Vašemu. Pokud bude Vaše dítě v ohrožení, přistupte k cizímu a řekněte mu totéž: : „Ne, to se nedělá.“
  5. Následné tresty (dítěti například nekoupíte jeho oblíbený pamlsek, protože uhodilo a kouslo holčičku v mateřském centru nebo na hřišti) zpravidla nemají význam.          

Kdy jít k odborníkovi
Pokud agresivita Vašeho dítěte pokračuje i v předškolním věku, doporučujeme návštěvu pedagogicko-psychologické poradny.  

Přečtěte si také

Tagy: když dítě ubližuje ostatním dětem

Komentáře