Umíte komunikovat se svými dětmi?

Datum publikace: 23.01.2013

Kategorie: Výchova

Víte, že většinu mezilidských problémů má na svědomí špatná komunikace? To platí nejen mezi dospělými, ale také ve vztazích mezi rodiči a dětmi. Pokud se tedy na své děti často zlobíte, že udělaly něco špatně, anebo neudělaly to, co měly, možná se dopouštíte chyb v komunikaci.      

Vždyť je to jasné z pohledu rodičů
Nejčastější chybou v komunikaci (a to nejen) mezi rodiči a dětmi je mylné předpokládání, že ostatní uvažují stejným způsobem jako my. Děti, třebaže jsou naše vlastní a žijí s námi pod jednou střechou již od narození, uvažují jinak než my. Například předpokládáme, že když nás dítě vidí, jak pracujeme na zahradě, tak se k nám připojí. Anebo když je auto, které si syn od svého otce půjčuje, tak špinavé, že není vidět ven, je přeci normální, zajet s ním do myčky. Jistě vymyslíte ještě lepší příklady sami. Jde o to, že nejen malé děti, kde se to předpokládá, ale i takřka dospělé děti uvažují jinak.

Vždyť je to jasné z pohledu dětí
A na druhou stranu zcela paradoxně často říkáme svým dětem pro ně naprosto triviální věci, které je urážejí. Například jim vysvětlujeme, jak s nějakým přístrojem pracovat, když to dítě umí lépe než my. Anebo jim popisujeme, jak provést nějakou domácí práci. Pak se můžeme dočkat reakce typu: „Je přeci jasné, že bílé a barevné prádlo se nepere dohromady, za koho mě máš, mami?“      

Já mám vždycky pravdu 
Jsme starší, zkušenější, platíme provoz domácnosti, takže mnoho z nás má tendenci se domnívat, že vlastníme univerzální patent na pravdu a ve sporech s dětmi se snažíme uplatňovat právo veta. Děti však mnohem více ocení demokratičtější způsob komunikace.    

Přečtěte si také

Tagy: chyby v komunikaci

Komentáře