Noční pomočování je třeba řešit

Datum publikace: 23.04.2014

Kategorie: Batole | Předškoláci | Výchova | Vývoj dítěte | Vývoj předškoláka | První pomoc

Trápí Vašeho předškoláka noční pomočování? Řešte tento problém co nejcitlivěji a co nejdříve. Pokud k pomočování během spánku dochází i po 5. roce věku dítěte, je třeba vyhledat odbornou pomoc

Opožděný vývoj?

Ovládání močového měchýře se, stejně jako ostatní návyky, učí všechny děti postupně. Některé rychleji, jiné pomaleji. Pokud noční pomočování trápí dvouleté až tříleté dítě, obvykle to není důvod k většímu znepokojení. Dítě je ve stadiu vývoje, kdy přes den pleny nepotřebuje, ale během spánku někdy ano. O eventualitě opožděného vývoje je předčasné a obvykle také zbytečné mluvit.

Plenka na noc nebo ne?

V tomto případě máte dvě možnosti, buď používat na noc plenu (což odborníci příliš nedoporučují, protože to prodlužuje dobu odstraňování nočního pomočování), anebo dávat pod dítě podložku ze savého materiálu, eventuelně používat chránič matrace. Dítěti nedávejte před spaním hodně pít. Za „noční nehody“ jej nikdy netrestejte. Nemůže za to. Situaci ani zbytečně nerozbírejte, mohli byste tak dítě stresovat, což by mohlo vést ke zhoršení stavu.

Stres nebo trauma?

Do pátého roku věku by se mělo dítě naučit spolehlivě ovládat svůj močový měchýř. Pokud problém s nočním pomočováním po dosažení této věkové hranice přetrvává, je třeba začít pátrat po příčinách. Jednou z nich může být stres. Zejména v případě, že se dítě, které již dlouho pleny nepotřebovalo, začne znovu pomočovat, bychom se měli snažit zjistit, zda například není dítě šikanováno -  například ve školce, někým pohlavně zneužíváno, zda je někdo něčím zbytečně nestraší, atd. Jestliže ovšem dítě pleny nepřetržitě potřebuje, a zaostává také v jiných oblastech, může se jednat o opožděný vývoj.

Nemoc nebo jiný problém?

Někdy může být příčinou nemoc, například cukrovka, nebo onemocnění močového ústrojí. Diagnózu však může spolehlivě vyloučit nebo potvrdit pouze odborník. Proto pokud noční pomočování Vašeho předškoláka trápí, vyhledejte odbornou pomoc. Lékaři zjistí příčinu, doporučí vhodný postup, případně předepíší léky a pomohou Vám tento problém postupně odstranit.

Tagy: noční počůrávání | noční pomočování

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře