Pracovní vývoj předškoláka

Datum publikace: 29.11.2011

Kategorie: Vývoj předškoláka

Pracovní rozvoj předškoláka je důležitou součástí celkového vývoje dítěte. Dítě by mělo být pozitivně motivováno k práci a mělo by si osvojit základní pracovní návyky.

Co by měl předškolák zvládnout
Ve čtyřech letech by dítě mělo zvládnout samostatné oblékání, svlékání, obouvání a zouvání. Mělo by dávat věci na své místo, uklízet po sobě hračky a rutinně vykonávat všechny hygienické návyky. Pro správný pracovní rozvoj je důležité, aby mělo dítě své pravidelné povinnosti, jako je například prostírání stolu, zalévání květin, nebo krmení domácích mazlíčků. Dítě by mělo znát pocit z dobře provedené práce, která by mu měla přinášet radost a uspokojení. Pokud se dítěti něco nepodaří, nezlobíme se na ně, ale podporujeme ho k další aktivitě. Dítě v tomto věku potřebuje často chválit.      

Jak podporovat rozvoj předškoláka
Rozvoj předškoláka můžeme dále podpořit tím, že ho vedeme k tvořivým aktivitám. Důležité je především zlepšování koordinace ruka-oko, ideálním úkolem k tomu je navlékání korálků. Šikovné jsou rovněž stavebnice, ze kterých mohou děti vyrobit různé výtvory. Děti vedeme k tomu, aby si vážily hezkého prostředí, dovolíme jim, aby se podílely na adventní a velikonoční výzdobě, i na výzdobě jejich vlastního pokoje.    

Přečtěte si také

Tagy: pracovní rozvoj předškoláka

Komentáře