Rostoucí židle a stoly očima maminky prvňáčka

Datum publikace: 16.09.2021

Kategorie: Vývoj školáka

Katka je mladá maminka šestileté Anetky, která se začátkem školního roku poprvé nastoupila do školy. Spolu s manželem teď Katka, stejně jako mnoho dalších rodičů, řeší, jak uzpůsobit Anetce dětský pokojíček a pracovní plochu, aby vyhovovaly praktickým potřebám prvňáčka a zároveň splňovaly nároky na pohodlí a zdravý vývoj dcerky. Důležitým faktorem pro ně také bylo, aby se Anetce její nově upravený pracovní prostor líbil, poskytoval jí pohodlí a zároveň, aby s ní rostl, a tím i s jejími potřebami.

Protože je Katka zároveň dětská zdravotní sestřička, byla pro ni zdravotní nezávadnost vybavení pokoje jedním ze základních faktorů při výběru.

„Nejzásadnější pro nás byl výběr stolu a židle. Chtěli jsme, aby byly ergonomicky uzpůsobené Anetčiným potřebám tak, jak se budou rok od roku měnit,“ vysvětluje Katka ve své recenzi, kde popisuje svoje rodičovské zkušenosti s výběrem vybavení.

„Během léta jsme s manželem přemýšleli a hledali, jaké jsou vlastně možnosti. Objevili jsme rostoucí nábytek, který nás zaujal tím, že může růst s Anetkou po celou dobu její školní docházky. Líbilo se nám, že má možnosti nastavení na výšku postavy od 110 do 190 cm, takže se snadno přizpůsobí a my nemusíme řešit, že se Anetka příliš hrbí, že za dva roky přeroste stůl nebo že potřebuje úplně jiné podmínky a pracovní plochu, když dělá úkoly, chce si kreslit nebo hrát.“

Katka podobně jako asi většina rodičů řešila otázku, jak skloubit praktické požadavky s nároky dítěte.

„Vybrali jsme stůl Uniq od české firmy Mayer. Líbila se nám myšlenka, že podpoříme českého výrobce, a navíc nás potěšila i záruční doba 5 let. Když jsme si přišli na prodejnu stůl vyzkoušet, potěšilo nás, že je snadno ovladatelný, líbil se nám i materiál, z kterého je vyrobený, zásuvný organizér na psací potřeby a drobnosti nebo zaoblené hrany desky stolu. Anetce se zase líbilo, že je možné desku naklánět, když si chce například kreslit, a že si výšku sama snadno nastaví pomocí kličky,“ uvedla dále Katka ve své recenzi.

Nutno dodat, že chytrá konstrukce stolu se navíc skládá ze dvou samostatných pracovních ploch. Stabilně vodorovná deska ve tvaru písmene "U" nabízí největší odkládací plochu ze všech stolů Mayer a přední desku lze například při malování a kreslení naklápět až do úhlu 36°. A právě správné nastavení sklonu pracovní plochy podpoří zdravou pozici páteře v důležitém období růstu dítěte a pomůže předejít budoucím potížím v dospělosti.

„Dlouho jsme přemýšleli také nad židlí. Věděli jsme, že bez rostoucí židle nemá pořízení rostoucího stolu moc smysl. Líbilo se nám, že kromě výšky sezení lze nastavovat také hloubku sezení, tak aby Anetka měla pevně nohy na zemi. No, a protože máme ještě mladšího syna, věděli jsme, že raději investujeme do židle pro všechny věkové kategorie dětí,“ popsala Katka, jak uvažovali nad výběrem židle. „Nakonec jsme si v prodejně po vyzkoušení vybrali rostoucí židli myChamp, protože na ní zvládl sedět jak náš malý, čtyřletý Honzík, tak šestiletá Anetka a konstrukce je stavěná na nosnost až 90 kg. Snadno se ovládá také zádová opěrka i její výška, navíc má židle bezpečnostní pojistku a Anetce se líbila podnožka pod nohy. A nám zase záruka 5 let,“ napsala ve své recenzi maminka Katka.

Zajímavostí pak je, že flexibilní uchycení a jednoduché nastavení zádové opěrky židle myChamp prakticky znemožňuje dětem sezení s kulatými zády a dynamické sezení na této židli je ideální prevencí proti pozdějším bolestem zad.

„Všem rodičům určitě doporučuji si nábytek na některé z prodejen osobně vyzkoušet a prohlédnout. Samozřejmě vezměte s sebou svoje dítko. Praktická ukázka je nejlepší a vy budete mít jasno, jestli je to ono, co hledáte. Mám s tím dobrou zkušenost. Nám při výběru všechno vysvětlili, ukázali a vybrali jsme i potah, který se Anetce líbil,“ uzavřela svou recenzi Katka.

Komentáře