Dítě a sauna

Datum publikace: 14.12.2010

Kategorie: Zdraví a výživa

Pravidelné saunování pomáhá posilovat naši imunitu, to je známá věc. Jak je to ale se saunováním u malých dětí? Není pro ně pobyt v sauně nebezpečný? Není. Pokud ovšem důsledně dodržíte důležité zásady.      

Rituál pro zdraví

Sauna, to je učiněný rituál pro zdraví. Z těla se vyplavují škodliviny a my se po pobytu v potní komoře cítíme jako znovuzrození. Ale hlavně pravidelné saunování pomáhá zvyšovat obranyschopnosti našeho organismu. Pokud chcete, aby bylo Vaše dítě zdravé, tak kromě otužování studenou vodou, konzumace stravy bohaté na vitamíny a vyhřívání místnosti na teplotu, která nepřesahuje 22 stupňů Celsia, ho vezměte také do sauny. Ideální je, když zahájíte sapovací sezónu koncem října, a vydržíte až do prvních jarních dní. Podle odborníků dokáže lidské tělo z pozitivních účinků sauny čerpat až 6 dní. Nyní ale přejdeme k tomu nejdůležitějšímu. Od jakého věku se mohou děti bezpečně saunovat? Dolní věková hranice není přesně stanovena, ale obvykle se počítá s věkem 3 let. Ovšem u severských národů není ničím výjimečným, že vezmou do sauny již několikaměsíční nebo dokonce pouze měsíční dítě.         

Zásady dětského saunování

Pokud má být dětské saunování bezpečné a příjemné, pak je nutno dodržet následující pravidla:

  1. Dítě by mělo chodit do sauny dobrovolně. Když nechce, nemá smysl ho nutit.
  2. V sauně by mělo strávit třetinu doby, kterou zde stráví zdravý dospělý. Zde počítáme dobou 8-12 minut. Dítě do 5 let by nemělo strávit v sauně déle než 4 minuty. Starší děti zde mohou zůstat až 7 minut.  
  3. Děti by měly být v ohřívárně pouze na nejspodnější izotermě, kde je nejnižší teplota.
  4. Vedle klasické sauny existuje i tzv. dětská sauna, která je vyhřátá pouze na 80 stupňů Celsia. Dětské sauny můžete najít např. v některých komplexech, kde se pořádají kurzy plavání pro děti. Těmto parametrům také odpovídají sauny např. v tureckých lázních. V mnoha státech není zvykem zahřívat saunu na vysokou teplotu, která se pohybuje kolem sto stupňů Celsia, ale právě na zmíněných osmdesát i méně stupňů.
  5. Během doby saunování sledujte dítě, zda se mu dobře dýchá, a jestli příliš nečervená.
  6. Pečlivě kontrolujte čas, jak dlouho jste v sauně.
  7. U dětí dojde snáze k dehydrataci než u dospělých. Dohlédněte proto na to, aby dítě dostatečně pilo. Ideálním nápojem není studená limonáda nebo voda ale vlažný čaj. Chladné nápoje by mohly dítěti způsobit zdravotní problémy.     
  8. Před opuštěním sauny dbejte na to, aby mělo dítě důkladně osušené vlasy.

Přejeme Vám a Vašim dětem co nejpříjemnější pobyt v sauně!    

Přečtěte si také:

Navštivte také: Bydlení, Porod

Foto: www.flickr.com

Tagy: dítě a sauna

Komentáře