Houby v jídelníčku dětí, ano nebo ne?

Datum publikace: 28.08.2012

Kategorie: Zdraví a výživa

Chcete, aby Vaše děti měly co nejpestřejší jídelníček, a zvažujete, zda jej obohatíte také o houby? Právě pro Vás je určen náš článek.

Jíst či nejíst?
Špenát, dušená mrkev, koprovka s vejcem, to jsou nejčastější nepopulární pochutiny, které nutíme děti jíst, aby byly zdravé. Jak je to ale s houbami? Máme své děti nutit jíst smaženici, anebo houbovku, když jim nechutná? Rozhodně ne. Když naše děti o toto zpestření jídelníčku přijdou, rozhodně nebudou strádat. Spíše naopak.      

Houby pod drobnohledem
Houby obsahují vlákninu, vitamíny a minerály. Množství těchto látek je však ve srovnání se zeleninou takřka mizivé. Dále houby obsahují bílkoviny, které jsou stejně jako houbová vláknina obtížně stravitelné. V jídelníčku dětí do 5 let nemají právě z důvodu nízkého obsahu výživných látek a obtížné stravitelnosti houby co pohledávat. (Trocha žampionů na pizze nebo hříbek v bramboračce neuškodí.) Nehledě na to, že houby obsahují těžké kovy a mohou být zdrojem dalších škodlivin. V jídelníčku starších dětí by se měly houby objevovat jen s mírou.   

Houby v jídelníčku
Pokud Vaše dítě patří mezi houbové labužníky a chce se podílet na konzumaci bohatství, které s Vámi v lese nasbíralo, je v zájmu jeho zdraví dodržet alespoň tři důležité zásady. Zaprvé, nepodávejte dětem houby k pozdní večeři. Nepodávejte jim smažené houby ani v kombinaci s vejci. Nedovolte dětem, aby zapíjely houbová jídla perlivými limonádami nebo mlékem. Vyhnete se tak žaludečním obtížím.     

Přečtěte si také

Tagy: ano nebo ne? | houby v jídelníčku dětí

Komentáře