Obézní dítě potřebuje Vaši pomoc

Datum publikace: 18.08.2010

Kategorie: Zdraví a výživa

Obézních dětí neustále přibývá. Když pomineme genetické dispozice a některá onemocnění, na vině je především nesprávná životospráva! Jak pomoci dítěti zbavit se jeho nadbytečných kilogramů? Čtěte!  

Začarovaný kruh

Obezita není pouze estetický a společenský, ale také zdravotní problém. Pokud je dítě obézní, s velkou pravděpodobností z něho vyroste obézní dospělý. Hrozí mu vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a celá řada dalších zdravotních problémů, které se postupně přidávají, jako je například onemocnění srdce, cukrovka či artritida. Obézní lidé jsou oblíbeným terčem ostatních, kteří si z jejich vzhledu rádi utahují. Obézní lidé, zejména děti a mladí lidé, které jejich vrstevníci velmi neskrytě hodnotí, mohou být velmi nešťastní. Paradoxně často řeší své psychické problémy jídlem. Tím se uzavírají do začarovaného kruhu. Okolí se jim posmívá, protože mají nadváhu. Kontakt s ostatními lidmi je pro ně stresující. Aby se vyrovnali se stresem, jedí. U dětí je však na vině především špatná životospráva. Současná generace žije v nadbytku potravin. Navíc ze všech stran útočí reklamy, které se točí kolem jídla. Přesněji řečeno kolem pochutin. Není proto divu, že mnoho lidí, včetně dětí, za den zkonzumuje i několikanásobné množství doporučeného denního příjmu kalorií. Při minimálním pohybu samozřejmě.        

Do boje s obezitou!

V prvé řadě je třeba nalézt příčinu, proč je dítě obézní. Pozor, za obézní se považuje dítě, jehož váha hmotnost je o 20% a více vyšší než ideální tělesná váha, která odpovídá jeho věku a pohlaví. Lékař může v rámci preventivní prohlídky provést vyšetření, kterým zjistí, zda dítě náhodou netrpí nějakou nemocí nebo poruchou (např. nedostatečná činnost štítné žlázy). Pokud se nejedná o žádnou nemoc, bude zapotřebí změnit životní styl, a to i v případě, že za tloušťkou stojí psychické problémy. Jak můžete svému dítěti pomoci? Jestliže ho trápí psychické problémy, které řeší přejídáním, měli byste se objednat k dětskému psychologovi. Pokud se domníváte, že kilogramy navíc má na svědomí sedavý životní styl, najděte dítěti jinou volnočasovou aktivitu, než jsou hry na PC a sledování televize. Společně vyberte nějaký vhodný sport. Pokud se dítě kvůli svému vzhledu stydí navštěvovat sportovní kroužek, můžete sportovat společně. Jezděte na výlety. Choďte na procházky. Po dohodě s dietologem sestavte dítěti zdravý jídelníček. Nezapomeňte na to, že dítě se vyvíjí, a proto nemůže držet žádné drastické diety. Pochutiny s vysokým obsahem tuku vůbec nekupujete. Je těžké jim neodolat, když se na Vás v ledničce usmívají. Za každý kilogram dolů dítě odměňte. Ale pozor, ne sladkostmi.        

Přečtěte si také:

Navštivte také: Kosmetika pro děti, Astrologie

Komentáře