Průjem u dětí a kdy jít k lékaři

Datum publikace: 13.09.2012

Kategorie: Zdraví a výživa

Průjem u dětí patří mezi velmi časté zdravotní problémy. Kdy postačí sucharová dieta a kdy jít raději k lékaři?

Něco není v pořádku
Průjem u dětí signalizuje, že je s dětským organismem něco v nepořádku. Nejedná se o nemoc, ale může se jednat o její projev. Nejčastější příčiny představují virové či bakteriální infekce, reakce na stravu (buď může jít o otravu, anebo o potravinové alergie, např. na mléko), případně na antibiotika či jiné léky. Průjem u dětí může být nebezpečný, neboť u nich snadno dojde k dehydrataci organismu.  

Jak se zbavit průjmu
Pokud stav dítěte není vážný, například se jedná o pokažený žaludek, obvykle postačí klidový režim a sucharová dieta. V tom případě dítěti podáváme speciální stravu, a to suchary, nenamazané pečivo (které není čerstvé), piškoty, dušenou mrkev, vařené brambory nebo rýži, můžeme také jablko nebo banán. Ke zmírnění obtíží můžeme dítěti podat živočišné uhlí nebo kousek kvalitní hořké čokolády. K pití je vhodný neslazený černý nebo bylinkový čaj. V případě podezření, že průjem u dítěte vyvol některý z předepsaných léků, se poradíme s pediatrem nebo lékařem, který medikament předepsal.

Kdy jít k lékaři
Ovšem pokud dítě navíc trápí bolesti břicha (bříško může být vypouklé), horečka, zvracení, vyrážka, anebo je ve stolici krev, je návštěva lékaře nutná. K lékaři jděte také v případě, že má dítě stolici v¨kratších než dvouhodinových intervalech, obtíže se do dvou dnů nezlepší, anebo dítě jeví známky dehydratace. 

Přečtěte si také

Tagy: průjem u dětí

Komentáře