Vaše dítě a dieta

Datum publikace: 06.11.2010

Kategorie: Zdraví a výživa

Redukční diety v dětství a v dospívání mohou vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Místo diety je mnohem vhodnější celková změna životního stylu.

Na diety pozor

Pro děti (především pro teenagery) je jejich vzhled velmi důležitý. Kupříkladu když čtrnáctiletá dívka trpí obezitou, znamená to pro ni nejen zdravotní, ale především vážný psychický problém. Děti s nadváhou jsou častým terčem posměchu svých vrstevníků. A v období dospívání je člověk na různé narážky apod. zvláště citlivý. Jistě Vás napadá, že tady pomůže dieta. Jenže když bude tato dívka držet nějakou dobu dietu, tak se jí sice podaří na chvíli zhubnout, shozené kilogramy však s velkou pravděpodobností brzy nabere zase zpátky. Jo-jo efekt funguje stejně u dětí jako u dospělých. Samotná dieta tedy nestačí. Cestu ke štíhlosti bychom měli v tomto případě hledat ve změně životního stylu. Člověk ve vývinu by neměl držet žádnou drastickou dietu, protože by se to mohlo podepsat na kvalitě jeho růstu. Velkým nedostatkem mnoha diet je, že jsou chudé na vápník, což je základní prvek potřebný k vybudování kvalitní kostry. Další problém všech nevhodných typů diet spočívá v tom, že mohou zapříčinit dlouhodobou únavu. A jak máte naprosto bez energie s úspěchem zvládat své studium? Velmi obtížně. Zdravý životní styl člověka naopak dobije energií.        

Jak dítěti pomoci

Všichni se jistě shodneme na tom, že pokud je naše dítě obézní, měli bychom tento problém co nejdříve řešit. V prvé řadě je třeba začít úpravou jídelníčku, ze kterého musíme vyřadit nezdravé potraviny ze stánků či řetězců rychlého občerstvení (hot dogy, pizza, hranolky, donuty). Svému dítěti byste měli jít příkladem. Pokud nevaříte příliš zdravě, je čas začít. Zeleninové rizoto nebo salát k večeři je mnohem vhodnější než třeba párek. Vašemu dítěti hodně pomůže, když doma ve spíži nebudou žádné čokolády a podobné laskominy. Náš tip: Motivujte dítě ke snížení váhy např. tím, že mu koupíte módní oblečení, až shodí třeba pět kilo. Na dívky to zaručeně funguje. V případě chlapce budete možná muset vymyslet něco jiného. Nedílnou součástí zdravého životního stylu je také pohyb. Pokuste se s dítětem najít nějaký druh sportu, který ho bude bavit (squash, golf, míčové hry). Anebo proč nevyrazit jako rodina na výlet na kole? Nemáte čas? Tak běžte alespoň na procházku. Uvidíte, že změna zdravotního stylu prospěje nejen dítěti ale i Vám.            

Přečtěte si také:

Navštivte také:   Předškoláci, Školáci  

Tagy: dítě a dieta

Komentáře