Krásné a zdravé čekání na miminko

Datum publikace: 28.08.2014

Kategorie: Novinky na trhu | Těhotenství | Zdraví v těhotenství | Krásná maminka | Oblékaní v těhotenství | Zdraví

Poslední týdny před porodem jsou nejen plné radostného očekávání, ale mohou být provázeny i drobnými obtížemi. Mezi ty nejčastější patří otoky nohou. Rostoucí děloha totiž způsobuje tlak na velké žíly odvádějící krev z dolní poloviny těla, takže otékají kotníky i kolena, zvláště po delším stání nebo sezení. Jedním z důležitých a velice účinných preventivních opatření je nošení podpůrných kompresivních punčoch. Při větších potížích může lékař předepsat plně hrazené speciální těhotenské punčochové kalhoty ve II. kompresivní třídě.

Otoky nohou v těhotenství jsou samozřejmě nepříjemné. Ve většině případů však neznamenají nebezpečí pro nastávající matku ani pro dítě. Ale je bez diskuze, že každá těhotná žena by měla od začátku věnovat zvýšenou pozornost svým dolním končetinám. Jakékoliv změny a potíže by měly být konzultovány s lékařem, který případně doporučí vyšetření ve specializovaném zařízení. Existuje několik základních pravidel, jak otokům předcházet:

• Pravidelný pohyb, a to včetně plavání.

• Spánek a odpočinek na levém boku – napravo od páteře je totiž uložena dolní dutá žíla, která odvádí odkysličenou krev z nohou do srdce a polohou na levé straně se uvolní.

• Odpočinek během dne s nohama ve zvýšené poloze.

• Omezení delšího stání a sezení, zejména s nohou přes nohu.

• Dostatek tekutin, protože jenom tak tělo zadržuje méně vody.

• Obklady, jemná masáž oteklých míst.

• Vyvážená strava s dostatkem bílkovin, méně soli.

Pravidelné nošení kompresivních punčoch a pohodlné obuvi.

Těhotenské kompresní punčochové kalhoty

Kompresivní punčochy jsme jmenovali na posledním místě. Ale to nic nemění na tom, že by od začátku měly být jednou z prvních zdravotních pomůcek, po které budoucí maminka sáhne. Těhotenství je stav, který zvyšuje pohotovost organismu ke srážení krve, tím pádem je vyšší i riziko žilních trombóz. Prakticky každá těhotná žena by preventivně v průběhu těhotenství měla nosit alespoň tzv. podpůrné kompresivní punčochy se vzestupně ubývajícím tlakem. Volba vhodné komprese při viditelných varixech je ale už věcí lékaře na základě průběžného měření žilních funkcí v průběhu těhotenství. Připomeňme si jen, že hlavní mechanismus vzniku křečových žil je v ochabnutí žilních stěn, žilní chlopně pak nedoléhají a krev neodtéká, ale hromadí se v žíle, kde vznikají nehezké a bolavé kudrlinky – křečové žíly. Kompresivní punčocha nohu a tím i žíly stáhne, takže fungují, jak mají. Je to jediný způsob, který zastaví rozvoj křečových žil.

Jaké zdravotní punčochy mají těhotné ženy zvolit?

Zdravotní podpůrné punčochy RELAX ze sortimentu českého výrobce MAXIS® snižují potíže počínající žilní nedostatečnosti – pocit únavy, tíhy a napětí v nohou, otoky. Jsou dobrou prevencí rozvoje křečových žil v těhotenství. Jejich použití je také vhodné při výskytu drobných žilek na dolních končetinách, při cestování jako prevence proti vzniku cestovní trombózy i jako prevence hlubokého zánětu žil. Zdravotní podpůrné punčochové výrobky RELAX od společnosti MAXIS a.s. mají odzkoušený gradient sestupu tlaku od kotníku směrem vzhůru. Vyvíjený tlak výrazně napomáhá cirkulaci krve v nohou, úspěšně tak tiší bolest a potlačuje vznik otoků. Kolekce RELAX nabízí široké spektrum výrobků. Punčochové výrobky NEW RELAX 140 DEN se vyznačují dokonalou jemností. Jsou vyrobeny z nových materiálů zajišťujících příjemnější pocit při nošení s nesrovnatelně měkčím omakem, jsou v odstínech tělových barev a s jemným leskem. Podstatné je také vylepšení ve velikostech – inteligentní materiál umožňuje větší rozpětí v bocích, což je důležité právě při těhotenství. A navíc: punčochy jsou více odolné proti mechanickému poškození a méně se pářou. Obsahují speciální úpravu HIGH IQ, která zabezpečuje větší odvod vlhkosti (potu) od těla. Jsou k dispozici v provedení lýtková, stehenní s krajkou a punčochové kalhoty a mají kompresi na úrovni I. kompresivní třídy (18–21 mm Hg). Do kolekce RELAX spadají také stahovací kalhotky LIFTING BRIEFS, které zpevňují oblast břicha po operacích a jsou ideální jako podpora ochablého svalstva po porodu.

Stahovací kalhotky LIFTING BRIEFS

Proč jsou u punčoch důležité kompresivní třídy?

Punčochy a punčochové kalhoty pro těhotné ženy jsou vhodné především v I. a ve II. kompresivní třídě (III. KT je určena pro pacienty s těžkými formami varixů, po operacích, sklerotizaci, závažných zánětech žil a trombózách).

Punčochy I. KT (18–21 mm Hg) jsou určeny k prevenci a snižují potíže počínající žilní nedostatečnosti – pocit únavy, tíhy a napětí v nohou. V těhotenství slouží jako výborná prevence proti rozvoji křečových žil či jako prevence hlubokého zánětu žil. Většinou stačí stehenní varianta. Při větších problémech, nebo pokud má nastávající maminka křečové žíly v oblastí třísel, jsou vhodné těhotenské punčochové kalhoty ve II. kompresní třídě (23–32 mm Hg). Jsou na lékařský předpis a dokonce musejí být schváleny revizním lékařem příslušné zdravotní pojišťovny. Teprve pak mohou být těhotné ženě vydány.

Kompresní punčochy Maxis Medica

V obou případech si může nastávající maminka vybírat pro sebe nejvhodnější variantu v řadách BRILANT a MICRO, které pro každý typ punčoch nabízejí tři odstíny tělové barvy a černé provedení. MAXIS® BRILLANT je řada moderních kompresivních punčoch s příjemným leskem, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitních elastických materiálů s podílem mikrovlákna. Obsahují speciální úpravu High IQ® COOL COMFORT pro lepší odvod potu. Tato patentovaná technologie přináší chladivý, svěží a suchý pocit při každodenním nošení kompresivních punčoch. Rychleschnoucí účinky vytvořené mikroklimatem přispívají ke snížení prochladnutí, punčochy jsou tak velmi vhodné také pro aktivní pohyb. Oproti řadě BRILANT jsou elegantní kompresivní punčochy MAXIS®MICRO v matném provedení. Jsou vyrobeny z velice jemného úpletu s vysokým podílem mikrovlákna, které speciálním způsobem oplétá základní přízi Lycra, takže nepřijde do přímého styku s pokožkou a nevyvolává podráždění. Punčochy jsou tím pádem vhodné i pro citlivou pokožku. Obsahují patentovanou úpravu Micro Protection, která chrání pokožku proti bakteriím i plísním, zabraňuje jejich růstu a množení, tedy brání nepříjemnému zápachu. www.maxis-medica.cz

Tagy: kompresní punčochy pro těhotné | Maxis Brilliant | Maxis Micro | Maxis Relax | otékající nohy v těhotenství | otoky nohou

Komentáře