Ideální délka spánku dětí: Znáte ji?

Datum publikace: 03.04.2019

Kategorie: Zdraví a výživa | Bydlení | Vývoj dítěte | Zdraví

Spánek je nejdůležitějším zdrojem lidské energie a jeho role je zejména u těch nejmenších z nás nenahraditelná. U malých dětí představuje podstatnou část dne a je nezbytný pro jejich vývoj a růst. Poradíme vám, kolik by toho vaše ratolest měla naspat.

Velká potřeba spánku u novorozeňat

V prvních týdnech života novorozeňata prospí skoro celé dny. Udává se, že pro zdravý vývoj potřebují 16 až 20 hodin spánku. Ten je ale přerušovaný častými pauzami na kojení nebo přebalování.  Novorozeňatům svědčí pravidelný režim, pokud se vám jej podaří nastolit, zlepšíte jejich orientaci v prostředí, ve kterém se nachází, a povzbudíte u nich pocit jistoty a stability.

Spánkový režim u kojenců

Mezi čtvrtým až dvanáctým měsícem děti začnou rozeznávat den a noc. Délka spánku se postupně prodlužuje a nebudí se tak často. Přes noc spí asi 10 hodin, ani tak ale nepodceňujte důležitost spánku během dne. Přes den by kojenci měli naspat asi dalších 5 hodin, které se s přibývajícím věkem postupně sníží na 2. Pokud vaše děťátko spí po obědě dlouho, nebojte se je probudit, aby hlavní část odpočinku proběhla v noci.

Batolata

Mezi prvním a třetím rokem potřebují děti přibližně 12 hodin spánku denně. Bez větších problémů dokáží přes noc naspat asi 11 hodin. Během dne jim tak bude stačit hodina. Pamatujte ale na to, že spaní po obědě vypadá jinak u každého dítěte. Záleží totiž na tom, jak je energické a zejména na jeho denním rytmu.

Spánek u předškoláků

S přibývajícím věkem bude vaše dítě potřebovat méně spánku. Po třetím roce to bude 10 až 12 hodin denně. Doba spánku po obědě. se bude zkracovat, u předškoláků se tento zvyk bude postupně vytrácet úplně. O to víc je ale důležité, aby dosahovali kvalitního a dlouhého spánku během noci.

Jak na zdravý spánek u dětí

Dbejte vždy na to, aby vaše dítě usínalo v místnosti s vhodnou teplotou, kde je nebude nic rušit. V útlém věku je důležité, aby se vaše miminko v postýlce cítilo bezpečně a útulně. Páteř a tělo dítěte se neustále vyvíjí, proto investujte do kvalitní dětské matrace, která ovlivňuje a podporuje správný růst. U matrací pro děti je kromě ortopedických vlastností také důležité, aby byly pratelné a odolné.

Tagy: dětské matrace | dětský spánek | kvalitní spánek

Komentáře