Jak ulehčit život alergikovi? Čistička vzduchu je jeden z největších pomocníků

Datum publikace: 19.10.2020

Kategorie: Bydlení | Jak být dobrým rodičem | Zdraví

Když zjistíte, že je vaše dítě alergik na roztoče nebo prach, určitě vám chvíli potrvá, než se s tím vyrovnáte. Výhodou dnešní doby je ale to, že se dá tomuto problému docela snadno přizpůsobit. Důležité je vědět, co je u vašeho potomka spouštěčem a zaměřit se na to, aby se s ním zbytečně často nesetkával.

Proto nepanikařte ani nestresujte, ale postupujte krok za krokem. Nejdříve vyřešte materiály, aby se vám v nich roztoči nebo prach zbytečně nemnožili, poté zvažte nákup čističky vzduchu.


Kde na nás roztoče nejčastěji číhají?

Ať už se podíváte na testy a výzkumy z různých zdrojů, všechny se shodují – nejvíce roztočů najdete v ložnici, přesněji v matraci, kde jich může přebývat okolo dvou milionů! Hned po matraci pak následují polštáře a peřiny.

Přesunete-li se do obývacího pokoje, číhat na vás budou v gauči a v křeslech. A započítat můžete také čalouněný nábytek. Obecně se jim nejlépe daří ve tmě a vlhku a živí se odumřelými kožními buňkami. Proto jsou tak rozmnožení právě na místech, kde trávíme hodně času sezením či ležením.

 

Jak před nimi členy své domácnosti ochránit?

Pokud ve chvíli, kdy dítěti zařizujete pokoj, již víte, že má alergii na roztoče nebo prach, máte spoustu možností, jak jej vybavit na míru.

Při výběru matrace do postele rozhodně hledejte takovou, která má označení “pro alergiky“ či „protiroztočová“. Dobré je informovat se také o materiálu matrace – v latexu nebo pěně roztoči přežívají jen těžce. Myslete také na to, že matrace potřebuje dýchat, proto je třeba, aby měla postel lamelové nebo laťkové rošty.

Pokud z nějakého důvodu novou matraci kupovat nechcete, existují také protiroztočové potahy na matraci, které vaše dítě udrží v bezpečí. Samozřejmostí jsou také polštáře a peřiny. Vybírat můžete produkty z nanovláken, které je možné prát při vysokých teplotách.

Ve svém pokoji se děti často také učí, proto tam je umístěn pracovní stůl s křeslem. Pokud můžete, nevybírejte látková křesla, zaměřte se spíše na umělou koženku. V případě, že mají děti v pokoji gauč, i zde zvažte protiroztočový potah.

Výhodou všech těchto potahů a podobných produktů je to, že jsou vhodné taky při boji s prachem a vděčit za to můžete především kvalitním vláknům. S kvalitou ovzduší v pokoji však můžete zabojovat ještě více. Seznamte se s čističkami vzduchu.

 

Čistička vzduchu jako pomocník číslo jedna

Důvodů, proč si pořídit čističku vzduchu, je hned několik a přemýšlet nad ní byste měli i v případě, že doma alergika nemáte. Pokud cítíte, že váš pokoj potřebuje čerstvý vzduch, nemusíte otevírat okna a nechat do místnosti proudit vzduch zvenčí, který je plný smogu, pylu a dalších nečistot.

Čistička vzduchu obsahuje filtry, přes které vzduch nasává, pročišťuje jej a poté jej vrací zpět do místnosti. A právě filtry hrají při boji s alergiemi významnou roli. Například Vzdušín.cz nabízí hned několik vhodných variant, například:

  • čističku s HEPA filtrem proti pylu a alergenům
  • antibakteriální filtry s nanočásticemi stříbra
  • přístroj s ultrafialovým zářením, které likviduje viry a bakterie

HEPA filtr je pro alergiky v podstatě nezbytný. Dokáže zachycovat ten nejjemnější prach a mikroorganismy. O tom, jak účinné filtry jsou, vás může přesvědčit třeba fakt, že je vyvinuli vědci z NASA pro ochranu astronautů.

Pro pohodu všech členů v rodině doporučujeme čističku vzduchu s ionizátorem. Ionizace vzduch citelně osvěžuje a má pozitivní účinky na naše zdraví – snižuje stres a zklidňuje a zlepšuje krevní oběh. A to vše díky záporně nabitým iontům, které čistička do ovzduší uvolňuje. Výhodou je, že není nijak škodlivý pro alergiky, naopak i pro jejich dýchací cesty může být prospěšný.

 

Malá rada na závěr

Samozřejmě, v domácnosti s alergiky musíte dbát na pravidelný úklid. Prach utírejte vždy navlhko a před zametáním dejte raději přednost vysavači. Pokud i ten vybavíte HEPA filtrem, bude vaše domácnost místem, kde bude vaše dítě v bezpečí.

Komentáře