Nejen estetický problém

Datum publikace: 09.08.2021

Kategorie: Zdraví

Malé bledé bradavičky velikosti špendlíkové hlavičky se mohou objevit na jakékoliv části těla, nevyhýbají se ploskám nohou, tříslům ani genitáliím. Často jsou následkem návštěvy společných koupališť, sauny, sportovišť či dětských heren.

Nepříjemně svědí, jejich okolí je zarudlé a velmi snadno se přenášejí dotykem po celém těle. Toto nepříjemné virové kožní onemocnění se jmenuje molusky (Molluscum contagiosum, neboli kontagiozní bradavice) a dokáže potrápit hlavně děti, které se nakazí sdílením hraček v dětských kolektivech. Dospělým se občas nevyhnou při návštěvě fitka, sauny, přenášejí se používáním společných ručníků, přezůvek, ale i pohlavním stykem… Virus, který je zodpovědný za vznik výrůstků, se nachází ve vrchní vrstvě pokožky, kapénkovou infekci při přenosu proto můžete zcela vyloučit.

Silná imunita je ochranný štít

Inkubační doba onemocnění je až půl roku a pokud jste zdraví jedinci, molusky po několika měsících až roce samy zmizí bez léčby. Lékař nemoc dokáže odhalit pouhým okem a řešením je mechanické odstranění výrůstků. Nejčastější je kyretáž, při níž se v lokálním umrtvení ostrou chirurgickou lžící bradavičky vyškrábou. Další metodou je zmrazení tekutým dusíkem nebo odstranění laserem. Obě metody jsou poměrně bolestivé a mohou po nich zůstat jizvičky. I proto se na postižená místa ap-likuje po zákroku hojivý krém a doporučuje se nevystavovat postižená místa slunečnímu záření. Z volně prodejných preparátů zabírá potírání molusek 5% roztokem hydroxidu draselného. Počítejte s tím, že léčebná kúra bude trvat několik týdnů. Proti svědění pomáhá chladivý gel, pěna, masti, zinková mast, tekutý pudr či mast betadine. V počátečním stádiu onemocnění můžete molusky potírat tea tree olejem, propolisovou tinkturou či výtažkem z česneku z lékárny. Účinné je i potírání nebo koupel v odvaru z tužebníku jilmového (2 hrsti byliny spařit 1 litrem vřelé vody, nechat 5–10 minut vylouhovat, přecedit a přidat do koupele).

Prevence nad všechny druhy léčby

Nejlépe před nepříjemným onemocněním ochrání dostatečná odolnost organismu - dostatečně silná imunita. Tu posilujte průběžně echinaceou, hlívou ústřičnou, rakytníkem, vitaminem C, čerstvou zeleninou a ovocem, otužováním, sportem a celkově zdravým životním stylem. Vyplatí se důsledná hygiena a používání pouze vlastních ručníků, ložního prádla, oblečení a obuvi.

Zdroj obrázku: Hanna Taniukevich / Shutterstock.com

Komentáře