11 důvodů, proč má pro děti a jejich vývoj smysl rostoucí stůl

Datum publikace: 06.08.2021

Kategorie: Bydlení | Vývoj dítěte | Dětský pokojíček | Vzdělávání | Školní pomůcky | Příprava do školy | Zdraví

Zná to každý rodič. S nástupem dětí do první třídy se ani nenadějete a během pár měsíců je všechno jinak. Děti rostou jako z vody, ale jejich školní výbava bohužel ne. Chytrým řešením jsou rostoucí stoly, které mohou vaše děti provázet až do dospělosti, a to s ohledem na jejich zdravý vývoj i individuální nároky. Jaké jsou ale skutečně praktické benefity rostoucích stolů v porovnání s těmi klasickými školními pro děti? Dali jsme dohromady 11 nejčastějších dotazů maminek a odpovědi odborníka pana Miroslava Ošťádala ze společnosti MAYER CZ, které vám vše objasní.

Proč se vyplatí investovat právě do rostoucího stolu pro moje dítě? V čem je tato investice výhodná?

Rostoucí stůl poroste s vašim dítětem. Správně navržený dětský rostoucí stůl má vhodné parametry pro výšku postavy cca od 110 do 190 cm. Vyhnete se situacím, kdy je stůl pro malé dítě příliš vysoký či naopak pro odrostlé dítě příliš nízký. Rostoucí stůl bude každý den tak akorát.

Jaké jsou benefity rostoucího stolu oproti běžným stolům? A proč se rozhodnout právě pro něj?

Pořízení rostoucího stolu je investice do budoucnosti a do zdraví. Přestože může vypadat pořizovací cena vyšší, nakonec se vyplatí i finančně. Vaše dítě totiž bude po celou dobu svého tělesného rozvoje používat vhodně nastavený stůl ke své výšce.

Kdy a v jakém věku dítěte je vhodný čas investovat do rostoucího stolu?

Každé dítě je jiné a v jiném čase je schopno se aspoň krátkodobě soustředit třeba na malování či jiné aktivity v sedě. Obecně je vhodné o rostoucím stole uvažovat od 4 let dítěte.

Může rostoucí stůl s mým dítětem skutečně růst až do jeho dospělosti?

Je-li rostoucí stůl navržen správně, pak ano. Výška desky běžného nenastavitelného stolu se udává většinou 72–75 cm. Určitě si zjistěte ještě před nákupem, jaká je maximální výška rostoucího stolu, o kterém uvažujete. Doporučujeme také v kamenném obchodě nechat prodejce nastavit „váš“ stůl do nejvyšší výšky a vyzkoušet si stabilitu desky v této pozici. Za pár let totiž bude v této pozici stůl skutečně používán!

Jaké jsou minimální a jaké maximální rozměry stolu?

Potřebná výška stolu by měla být v rozmezí alespoň 57–75 cm, přičemž každý centimetr je dobrý. Zároveň je dobré posoudit stabilitu stolu v nejvyšším bodu jeho nastavení. Deska stolu by měla nabídnout plochu alespoň 115 x 65 cm (šířka x hloubka), pokud jsme ale omezeni místem a máme dostatek dalších odkládacích ploch v blízkosti stolu, pak se lze spokojit i s šířkou 90 cm.

Je možné rostoucí stůl zkombinovat také s klasickým nábytkem, židlí apod.?

Rostoucí stůl je v podstatě nutné zkombinovat s rostoucí židlí, jinak jsme do stolu investovali zbytečně. Dejte si ale pozor, abyste vybrali rostoucí židli, která roste odspodu nahoru – poznáte ji tak, že má dítě v každém věku nohy na podložce. Rostoucí židle, která roste shora dolů, má přesně opačný princip, než do dětského pokoje potřebujete, ta je určena především k jídelnímu stolu. Nezapomínejte na úložné a další odkládací prostory, čím starší dítě, tím jich potřebuje více.

Jaké vybavení a možnosti rostoucí stoly nabízí?

Rostoucí stůl by měl být vybaven výsuvným organizérem pod stolovou deskou. Je to nejbližší odkládací prostor. Výška stolu může být nastavitelná buď dobře dostupnými šrouby, nebo pohodlněji kličkou. Když je dítě malé, výšku nastavují rodiče, později to už zvládne samo.

Je rostoucí stůl vhodný pro zdravý vývoj dítěte?

Ergonomicky zdravé sezení je jen jedním z předpokladů zdravého vývoje dítěte. Jistě jedním z nejdůležitějších. Připomeňme další, jako jsou dostatečný pohyb, zdravá a pravidelná strava nebo kvalitní spánek. A z širšího hlediska je zásadním předpokladem zdravého rozvoje dítěte harmonicky fungující rodina.

Jaká je životnost tohoto stolu?

Při vhodném a šetrném používání klidně i 20 let. Určitě se před nákupem informujte u prodejce na záruku – už ta vám napoví, s jakým výrobkem máte tu čest.

Je možné pracovní plochu naklánět?

Jeden z důležitých parametrů rostoucího stolu je náklon stolové desky. Pro psaní se doporučuje vodorovná deska nebo jen mírný náklon, naopak pro malování nebo čtení potřebujeme náklon mnohem vyšší, třeba i přes 30°. Opět se doporučuje nechat si možnosti náklonu u prodejce popsat a vyzkoušet.

Je rostoucí stůl pro mé dítě bezpečný?

Investujte do rostoucího stolu osvědčené značky, projděte si hodnocení na blozích, pozorně si přečtěte návod a poskytněte svému potomkovi správné instrukce, jak se u stolu bezpečně chovat.

Zdroj: redakce a MAYER CZ

 

Čtěte na Rodičům

Komentáře