Něco za něco, aneb proč byste dětem neměli dávat úplatky

Datum publikace: 14.05.2018

Kategorie: Výchova | Jak být dobrým rodičem | Vývoj předškoláka | Vývoj školáka | Přirozené rodičovství

Vychovat dítě není jednoduchý úkol. Každý rodič chce pro své děti jen to nejlepší a to včetně jistého zázemí a dobrého vychování. Jenže ne vždy jde všechno přesně podle představ a rodiče se mnohdy ve snaze dosáhnout svého uchylují k činům, které nejsou pro správnou výchovu tak úplně rozumnou volbou.

Co tím máme na mysli? Úplatky. Ještě než se začnete tlouct do čela a říkat si, co je to za blbost, nechte si to vysvětlit. Možná byste se divili, kolik rodičů své děti vědomě - a mnohdy i nevědomě - uplácí jen proto, aby děti udělaly, co po nich žádají. „Dojez tu polévku a dostaneš sušenku“ nebo třeba „Když si vyčistíš zoubky, můžeš se dívat na pohádku“ či snad „Ukliď si hračky a můžeš si zahrát na počítači“ - a podobných vět bychom mohli vymyslet desítky.

Je to něco za něco

Budete-li dětem už od jejich útlého věku vštěpovat do hlavy, že život funguje pouze ve stylu „něco za něco“, pak jim do života nevtisknete nic dobrého. Jasně, mnohdy se budou muset poprat s osudem, několikrát budou muset ohnout hřbet, ale nesmí za to pokaždé něco očekávat. Pokud své dítě budete uplácet za každou drobnost, zvyknete jej na to, že ať udělá cokoli, bude za to odměněno. A představte si zklamaný obličej malého školáčka, který za jedničku v sešitu bude od paní učitelky očekávat odměnu a žádná nepřijde…

Žádná motivace, žádná snaha

Rodiče děti často uplácí nejen s vidinou toho, že dosáhnou svého, ale i s vidinou toho, že do dané aktivity nebo činnosti své děti dostatečně motivují. Možná to tak působí, že když zamáváte dítěti před obličejem čokoládou, bude skákat jako cvičená opice. Jenže jakmile si na to děti zvyknou, přestanou se snažit. Budou vědět, že když to udělají, přijde odměna, ale do dané věci nedají žádnou snahu. A to je chyba.

Děláme to pro sebe

Každý rodič se dostane do situace, kdy bude s dítětem zápasit kvůli oblékání, kdy jej bude nutit do čištění zubů, kdy bude poslouchat hysterický pláč kvůli obouvání botiček nebo uklízení hraček. Musíte své děti naučit, že všechno dělají samy pro sebe. Když si budou čistit zoubky, budou je mít krásné a nebudou muset k zubařovi. Když se naučí samy oblékat, nebudou se jim ve školce děti smát, že je obléká paní učitelka. Děti by měly vědět, že to nedělají pro někoho jiného, ale samy pro sebe. To je znalost, kterou by si měly odnášet do života.

Tagy: odměna pro děti | odměňování dětí | sladkosti za odměnu | uplácení dětí

Komentáře