Zásada šestnáctá: Respektujte jeho soukromí

Datum publikace: 10.06.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Rodiče si často neuvědomují, že jejich dítě, třebaže ještě není zdaleka dospělé, má právo na soukromí. Jiní rodiče dětské právo na soukromí dokonce ani neuznávají. Nejčastějším argumentem je, že se o své dítě bojí.  

Nenápadně pod dohledem

Když máme doma malé miminko, anebo batole, je zcela pochopitelné, že chceme mít přehled o každém jeho pohybu. Přece jen rizik, že si ublíží, existuje mnoho. Když je dítěti kolem 3 let, musíme ho stále hlídat, neboť především v kuchyni a koupelně na ně číhají mnohá nebezpečí, ale měli bychom tak činit nenápadně. To znamená mít dítě na očích a jen po očku je sledovat. To proto, aby nemělo pocit, že je neustále pod dohledem. Přitom bychom neměli dítě stále napomínat, že dělá nepořádek, anebo si půjčuje předměty, které přeci vůbec nepotřebuje. Zde doporučujeme zasáhnout, jen když dítěti hrozí nebezpečí poranění. Děti mají rády, když si mohou ukrývat své poklady, jako jsou například kameny, do tajných skrýší. Dítě by Vás nemělo nikdy přistihnout při tom, jak se přesvědčujete, že nemá ve své skrýši něco nebezpečného.           

Soukromí teenagerů

U starších dětí potřeba soukromí vzrůstá. Teenageři nesnášejí, když se jich rodiče stále ptají, kam jdou, co tam budou dělat, kdy se vrátí, co bylo ve škole, atp. Tyto otázky zpravidla vnímají jako ponižující výslech. Navíc Vám stejně nemusí říci pravdu. Náš tip: Jděte dětem příkladem, říkejte jim, kam jdete a kdy se vrátíte. Co se dělo ve škole se můžete dozvědět, i když položíte diplomatičtější otázku. Pro spokojené soužití dále neuklízejte náctiletým pokoj, neotvírejte jejich poštu a nehledejte jejich skrýše. Z běžných teenagerských malérů nedělejte zbytečné aféry, vedlo by to ke ztrátě Vaší důvěry i rodičovské autority.     

Zásada sedmnáctá: Veďte dítě k tomu, aby se umělo rozhodnout

Přečtěte si také: Období vzdoru je přirozenou součástí vývoje osobnosti        

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře