Letní neduhy - úpal a úžeh

Datum publikace: 22.05.2014

Kategorie: Miminko | Batole | Předškoláci | Zdraví a bezpečnost miminka | První pomoc

Přichází léto, teplota na teploměru stoupá a sluníčko hřeje čím dál víc. I když své dítko chráníte, může se stát, že se vám tyto letní neduhy nevyhnou. Poradíme Vám, jak rychle dětem ulevit a čeho se příště vyvarovat.

Jaký je mezi nimi rozdíl

Nejprve si ale řekněme, jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem. Úpal vzniká především v uzavřených prostorách se špatným přístupem vzduchu, kde dochází díky vysoké okolní teplotě k přehřívání organismu. Slunce samo osobě úpal nezpůsobuje. Úpal můžete klidně získat v autě, nebo v městské hromadné dopravě. Naopak úžeh je zaviněn dlouhodobým pobytem na přímém slunci bez pokrývky hlavy. Důsledky obou těchto stavů jsou ale stejné a oba mohou být velmi nebezpečné, zejména pro malé děti.

Úpal

V počasí, které právě panuje venku, není zas tak těžké úpal „chytit“. Pokud například nemáte v autě klimatizaci a zůstanete stát v koloně, je problém nasnadě. Jak jsme již říkali, úpal způsobuje okolní vysoká teplota, která má na vině přehřátí organismu. Naše tělo se snaží reagovat zvýšeným pocením, díky kterému ochlazuje organismu. Pokud ale nedoplňujeme tekutiny, dojde k úpalu. U malých dětí se úpal samozřejmě vyvine mnohem dříve než u dospělých. Úpal se projevuje bolestí hlavy, pocitem na zvracení, nebo zvracením, dále také dezorientací a závratěmi. Pokud byste úpal včas neodhalili a tělesná teplota by se vyšplhala nad 40 stupňů, může dojít až do upadnutí do bezvědomí.

Jak pomoci

Pokud vaše dítě postihne úpal, je nejdůležitější zamezit dalšímu přehřívání organismu. Závisí samozřejmě na možnostech, které aktuálně máte. Nejlepším možným řešením je odvést dítě na chladné místo, nebo někam, kde proudí vzduch a posaďte ho a podepřete mu hlavu. Poté začněte postupně ochlazovat tělo, například mokrými ručníky, nebo osuškami, popřípadě i zabalením do prostěradla. Pokud máte po ruce mrazák, sáhněte po pytlíku s ledem, nebo mražené zelenině (zabalte je však do látkového kapesníku, nebo ubrousku, ať nepopálíte kůži mrazem) a chlaďte zátylek, nebo třísla. Dítě můžete i sprchovat, ale pozvolna a vlažnou vodou, rozhodně ne proudem ledové vody. Snažte se doplňovat tekutiny.

Náš tip: Pokud vás čeká dlouhá cesta autem, nebo jedete na dovolenou, je vhodné přibalit rehydratační roztoky.

Úžeh

Úžeh je, na rozdíl od úpalu, způsoben přímým působením sluníčka na hlavu, která není chráněna žádnou pokrývkou. Úžeh bývá nejen nepříjemným doplněkem dovolených a opalování, ale také sportování a pobytu na sluníčku.  A i když snad každá maminka ví, že by dítě mělo mít při pohybu venku na sluníčku na hlavě čepici, ne vždy se nám podaří ohlídat, že jí děti nesundají, nebo neztratí, nebo ji prostě sami zapomeneme. Příznaky úžehu jsou obdobné jako u úpalu, často však přichází s větším časovým odstupem, zejména večer nebo v noci. Trápení, která úžeh způsobí, mohou trvat 3 až 5 dní. Úžeh se léčí obdobně jako úpal, chlaďte ale zejména hlavu. Důležité je postupné ochlazování, nikoliv nárazová ledová sprcha. Samozřejmě doplňujte tekutiny.

Úžehu se nejlépe vyhnete, když nebude pobývat na přímém slunci mezi 11 – 15h. Vždy je nutné mít na hlavě pokrývku hlavy. Pokud ji zapomenete, je lepší improvizovat s namočenou utěrkou zavázanou na piráta :o), než děti vystavit riziku úpalu. Děti by měli také pravidelně pít chladné (ale ne ledové) tekutiny - pokud možno vodu, nebo ředěné džusy.  S úžehem jde často v ruku v ruce i spálení kůže. Nezapomínejte proto i na ochranu celého těla opalovací krémy ideálně s faktorem 50, u dětí však nikdy ne méně než 30. Na přelomu jara a léta je slunce velmi silné a kůže ještě není na sluneční svit zvyklá. Spálit se můžete i při běžném pobíhání po městě. Stejně tak děti, které se mohou velmi rychle spálit při odpolední projíždce na kole.

Mezi další nepříjemnosti, které Vás v léte mohou potkat, patří alergická reakce na bodnutí hmyzem. Více si přečtete ZDE.

Tagy: nevolnost ze sluníčka | úpal | úžeh

Komentáře