Má Vaše dítě vyrážku?

Datum publikace: 05.08.2014

Kategorie: Zdraví a výživa | Zdraví a bezpečnost miminka | První pomoc | Zdraví

Vyrážky, zejména nyní v létě, patří mezi nejčastější kožní onemocnění malých pacientů. Příčiny vyrážky u dětí jsou velmi rozmanité, nejčastěji se však jedná o důsledek podráždění kůže, alergické reakce, nebo infekce.

Vyrážky z podráždění kůže

Dětská pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělého člověka. Její podráždění tak může způsobit celá řada faktorů, mezi nimi také oblečení, které je vyrobené ze syntetických materiálů. Dětské oblečení by proto mělo být vyrobeno buď z bavlny, nebo jiného přírodního materiálu, jako je len či hedvábí. Opatrní bychom měli být také při výběru plenek. Jednorázové pleny obsahují látky, na které může být dítě alergické, anebo často vedou ke vzniku opruzenin, vznikajících v důsledku nedostatečného přístupu vzduchu a vlhkosti uvnitř pleny. Látkové pleny jsou proto mnohem vhodnější. Zdrojem podráždění jsou i mnohé kosmetické přípravky, je proto lepší preventivně volit přírodní dětskou kosmetiku bez obsahu konzervantů a barviv.

Vyrážka jako projev alergické reakce

Další častou příčinou vyrážky jsou alergické reakce. Nyní v létě se u dětí často setkáváme s alergickou reakcí na slunce nebo na chlorovanou bazénovou vodu. Abychom vzniku vyrážky předešli, mažeme dítě krémem s vysokým ochranným faktorem (SPF 50) a nevystavujeme ho slunci. Bazénová voda s obsahem chloru je pro malé děti nevhodná. Pokud si pořizujeme bazén, je lepší dát přednost desinfekci mořskou solí, případně nejmenším dětem raději napustit bazének s pitnou vodou. Neméně časté jsou potravinové alergie, jahody, kiwi nebo rajčata často způsobují dětem kopřivku. Pokud dáváme dítěti tuto pochutinu poprvé, mělo by nejprve ochutnat pouze malé množství. Kopřivka naštěstí nepředstavuje nic závažného, podobně jako potničky, nezávažné kožní projevy, které vznikají jako reakce kůže dítěte na pobyt v přehřátých prostorách. Alergickou reakci může způsobit také bodnutí či štípnutí hmyzem. Preventivně proto používáme repelenty.

Vyrážky způsobené infekcí

Trojici základních příčin vyrážek u dětí uzavírají viry a bakterie, které jsou spojené s různými onemocněními. Typickou virovou infekcí jsou plané neštovice, pátá či šestá nemoc, bakteriální původ má například impetigo. V případě podezření na některé z těchto infekčních onemocnění je nutné navštívit lékaře, aby stanovil diagnózu a navrhl vhodný postup léčby. V praxi bohužel často dochází k tomu, že si dítě rozškrábá vyrážku vzniklou buď v důsledku podráždění kůže, projevu alergické reakce, a dostanou se do ní bakterie, viry nebo infekce. Také v tomto případě je návštěva lékaře nutná. Lékař pak obvykle předepíše antivirotickou nebo antibiotickou mast.

Tagy: alergické vyrážky | dětské vyrážky | impetigo | vyrážka z podráždění kůže | vyrážky způsobené infekcí

Komentáře