Díl 7. Zábava pokračuje!

Datum publikace: 2.7.2010

Kategorie: První rok miminka

Milé maminky, v minulém dílu našeho seriálu jsme Vás upozornili na to, že Vaše miminko už jenom nejí, nespí a nenechá si měnit plenky, ale začíná také projevovat zájem o první hry. Přinášíme Vám další tipy, jak si se svým děťátkem trochu pohrát! 

První úsměvy

Gratulujeme Vám k překonání náročného období šestinedělí! Doufáme, že jste se již plně zotavila z porodu a můžete se plně soustředit na drobné radosti a příjemné starosti, které Vám nový člen rodiny přináší. Co už všechno šestitýdenní miminko umí a dokáže?  Začněme tím nejkrásnějším. Ve věku šesti týdnů se miminka začínají vědomě usmívat. Některá svými úsměvy celkem šetří, jiná se na Vás usmějí skoro pokaždé, když se jim ukážete (a nic je v tu chvíli netrápí). Když položíte svého drobečka na bříško, zvedá hlavičku a otáčí jí. Pokud Vaše miminko hlavičkou prozatím neotáčí, nebo se ji nesnaží zvedat, není to důvod k vážnému znepokojení. Každé miminko je jiné. Některé poněkud živější, jiné spíše línější.

Povídejte mu

Většina miminek se už zajímá o to, co se děje v jejich blízkosti. Upoutá je zvuk mixéru, vysavače, ale i letadla letícího kolem. Již v tomto věku se děti rády dívají na televizní nebo počítačovou obrazovku. Příliš jim to však nedopřávejte. Raději si s nimi povídejte. Několikatýdenní miminko se zalíbením poslouchá Váš hlas. Vůbec mu nezáleží na tom, co říkáte. Tip: Pokud nevíte, co máte miminku povídat, mluvte jednoduše o tom, co právě děláte. Že mu měníte plenku, protože je mokrá, že ho oblékáte, protože pojedete ven s kočárkem, že venku zpívají ptáčkové, a že brzy přijde tatínek. Poslouchání toho, co říkáte, miminko uklidňuje, protože Váš hlas zná již z prenatálního věku. (Kromě Vašeho hlasu pozná také hlas tatínka, případně sourozenců, případně těch, kteří s Vámi žijí.)          

Hrajeme si dál!

Minule jsme Vám poradili, jak si hrát s pěti- či šestitýdenním děťátkem. Na následujících řádcích přinášíme další tipy, jak miminko na chvilku zabavit. Využijte toho, že miminko sleduje, co se děje kolem něho. Nad postýlku mu zavěste dva až tři předměty (nejlépe výrazné barvy, jako je například červená) a občas do nich strčte, aby se hýbaly. Během hraní nezapomínejte na tělesný kontakt. Miminko potřebuje, abyste se ho dotýkali. Hlaďte ho proto po tvářičce, po hlavičce, hrajte si s jeho ručičkama a nožičkama. Mezi oblíbené hry patří také žabička na míči. Jak se hraje? Uchopíte miminko a opatrně je položíte na velký balanční míč tak, aby se ho dotýkalo hrudníčkem. Bude vypadat trochu jako žabička na kameni. Miminko držte za oba loktíčky a opatrně vychylujte míč do stran, střídavě doleva a doprava. Co můžete miminku koupit na hraní? Třeba hrazdičku, která slouží k zavěšení dětských hraček. (O dětské hrazdičce se dozvíte více v některém z příštích dílů našeho seriálu.) Tip: Poohlédněte se po CD s uklidňující hudbou pro miminka.

Nač dát velký pozor

Velký pozor dávejte především na to, aby Vaše miminko odnikud nespadlo. Poškození jeho dosud „nehotové“ hlavičky by mohlo mít nedozírné následky. Před přebalováním si vždy vše předem připravte, ať neodcházíte od přebalovacího pultu, nebo z místa, kde miminko přebalujete. Šestitýdenní miminka se sice ještě neumí úplně převrátit, ale některá se dokážou odrážet nožičkama. Dětskou postýlku nevystýlejte spoustou peřinek a polštářů. Proč?  Tak za prvé: kojenec má ležet na rovné podložce, neboť vývoj jeho páteře ještě není dokončen. (Z tohoto důvodu by neměl trávit v autosedačce více než dvě hodiny denně.) Za druhé: hrozí zde vážné riziko udušení. Jaký je náš tip? Zavinovačka nebo zateplený spací pytel pro miminka namísto peřinky nebo tlusté deky.        

Díl 8. Sedmý týden života Vašeho děťátka

Přečtěte si také:

Foto: www.clipart.com

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře