Rozdělit lásku není snadné

Datum publikace: 14.02.2015

Kategorie: Sourozenci

Rozdělit lásku mezi všechny členy rodiny není snadné. Zde je pár tipů, které Vám mohou pomoci!

Nesnadný úkol

První dítě, druhé dítě, anebo dokonce ještě třetí a k tomu manžel. Každá maminka dobře ví, že rozdělit lásku mezi všechny členy rodiny tak, aby si nikdo nepřipadal odstrčený, není vůbec jednoduché. Ponechme nyní manžela na chvilku stranou a věnujme se tomu, jak rozdělit lásku mezi své děti. I když budete myslet, že jste v zájmu spravedlnosti udělala maximum, počítejte s tím, že Vám minimálně jedno z dětí dříve nebo později vyčte, že jste upřednostňovala jeho sourozence. Pokud sama máte sourozence, jistě víte, o čem je řeč. Lze tomuto nařčení vůbec předejít? Stoprocentně ne, ale doufáme, že Vám naše tipy pomohou dosáhnout vyrovnanějšího klimatu uvnitř rodiny.     

Sesazení z trůnu

Sesazení z trůnu. Tento pocit skutečně zažívá většina dětí, jejichž rodiče jim pořídí mladšího sourozence. Jedináček, který měl doposud na své rodiče monopol, je náhle upozaděn. Do popředí zájmu se dostalo miminko. Malé miminko, které pořád pláče, nebo spí a není s ním žádná zábava. Reakce staršího dítěte je samozřejmě závislá na věku (nejvíce žárlí děti od 3 do 7 let), povaze i pohlaví (holčičky se s příchodem mladšího sourozence obvykle snáze vyrovnají, většinou se na něho těší) prvního dítěte. A samozřejmě také na Vašem přístupu. Po návratu z porodnice dávejte staršímu dítěti najevo svou lásku. Často ho pohlaďte a pochvalte, když se mu něco povede. Najděte si každý den chvilku, kdy budete jenom spolu. Můžete si číst nebo malovat. Alespoň jednou týdně nechte tatínka hodinku dvě hlídat a udělejte si malý výlet. Zdůrazňujte, že miminko ještě skoro nic neumí, kdežto starší dítě už je šikovné a hodně toho umí. Vytvořte ve starším dítěti pocit, že je třeba bezbranného tvorečka chránit. Nenuťte ho, aby mladšímu půjčovalo své věci.         

Mladší sourozenec a tatínek

Mladší sourozenec obvykle závidí staršímu, že mu rodiče více dovolí, např. může s rodiči sledovat televizi, kdežto on musí jít spát. Vysvětlete dítěti, že všechno, co dělá jeho starší sourozenec, bude moci dělat hned, jakmile bude velký jako on. (Že ho posíláte brzy spát, aby rychle vyrostlo.) Chvilku o samotě s maminkou si přeje také tatínek. Pokud jste unavená stereotypním koloběhem práce-děti-domácnost, zajistěte si alespoň občasné hlídání, aby se Vaše společné chvilky s partnerem nezredukovaly pouze na stereotypní noční postelovou středu, která navíc často nevyjde. :-)

Tagy: jak rozdělit lásku mezi děti | sourozenci

Čtěte na Rodičům

Komentáře