Ježíšku, prosím tě, přines mi…

Datum publikace: 12.12.2013

Kategorie: Rodiče a děti | Vývoj předškoláka | Jak zabavit děti doma

Tisíce dopisů od dětí už za okny jsou, tisíce jistě ještě přibudou. Popsány a pokresleny, od shora až dolů, nejrůznějšími přáními a sny.
Děti do nich snaživě zaznamenávají, co by chtěly pod stromečkem najít. Netrpělivě hlídají, kdy už konečně psaní z parapetu zmizí, kdy si pro něj ten Ježíšek přijde. A pak, den po dni, okénko po okénku v adventním kalendáři, nemohou dospat Štědrého večera. Tento čas je možná na Vánocích tím nejkrásnějším. Netrvá však bohužel moc dlouho. Děti rostou a přestávají věřit v kouzla.

Najednou se místo panenky pod borovičkou objeví kosmetická taška. Lego vystřídá mobilní telefon, plyšový medvěd je nahrazen bezdrátovou myší a listování novou knihou pohádek střídá prohlížení fotografií chlapecké skupiny v iPadu.

Snad všichni rodiče chtějí dětem na Vánoce udělat radost. Mnohdy nepřemýšlí nad dárkem samotným. Vědí, že si ho syn či dcera přejí, a tak ho prostě koupí. Někteří rodiče ale hledají dárky, které děti nejen potěší, ale také rozvíjí. Pomáhají poznat svět kolem nich a učí je novému. Dárky, které dětem obohatí život.

Ferda a jeho mouchy

Existuje řada portálů, internetových diskusí a kamenných obchodů, kde takové dárky mohou rodiče najít. Zadáte-li například do vyhledávače slova Paralelní vzdělávání, jako první se vám nabídne stránka společnosti Scio. Právě ta se intenzivně věnuje rozvoji dětí ve věku čtyř až patnácti let. Společně s psychology i rodiči vytváří projekty i produkty, které dětem ukazují, jak důležitá je komunikace i fantazie, jak lze poznávat vlastní emoce, myslet kriticky, proč se sebou nenechat manipulovat a mnoho dalších, tak zvaných měkkých dovedností. Neučí to ale děti násilnou, nudnou formou. Naopak. Proto možná teď zahlédnete v televizi, nebo potkáte v ulicích velkého plyšového žabáka Ferdu, hlavního hrdinu pohádkové knížky Ferda a jeho mouchy, rozvíjející u dětí emoční inteligenci. Proto možná narazíte i na Pecku, pytlík aktivit a pomůcek na rodinný výlet. Proto třeba uslyšíte o přípravě na první třídu, která se odehrává ve světě deskové hry Akce ostrov, prostřednictvím trosečníků a dobrodružství. Nebo vám padne do oka úplně něco jiného. Nicméně vždy byste měli zvážit, zda vybíráte dárek „jenom“ pro radost, nebo i proto, aby dítěti v něčem pomohl a popostrčil ho kousek napřed…

Jaké má Ferda mouchy

A večer zkuste zkontrolovat parapet. Třeba už tam leží. Dopis, určený Ježíškovi. Dopis, který začíná slovy: Ježíšku, prosím tě, přines mi…

Zdroj hlavní foto: Profimedia.cz

Tagy: dopis Ježíškovi | přání k Vánocům

Komentáře