Leden, měsíc zápisu do škol

Datum publikace: 07.01.2014

Kategorie: Školáci | Rodiče a děti | Vývoj předškoláka | Vývoj školáka

Začátek nového roku (leden a únor) znamená pro budoucí prvňáčky zápis do základních škol. Co předškoláčky čeká a jak je na zápis připravit? Co by měli umět? Jaké dokumenty je třeba vzít s sebou? A kterou školu vybrat?

První kontakt se školou

Zahájení povinné školní docházky znamená pro každé dítě velký mezník, který ukončuje období jeho bezstarostného dětství, a otvírá mu bránu do světa povinností. Zápis do školy je pro většinu dětí předškolního věku první kontakt se školním prostředím vůbec, a proto je důležité, aby z něho mělo dítě dobrý pocit. Aby se do školy na podzim těšilo, protože úspěšný start je důležitým předpokladem dobrých studijních výsledků. Význam zápisu proto doporučujeme nepodcenit.

Jak zvládnout zápis

Na následujících řádcích jsme pro Vás připravili praktické tipy, díky nimž zápis v pohodě zvládnete:

1/ Dítě pozitivně motivujte. Řekněte mu, že už bude velký školák, a že se ve škole naučí mnoho potřebného.

2/Dbejte na to, aby dítě šlo k zápisu připravené. To znamená, že by mělo znát adresu, kde bydlí, být schopné říci něco o své rodině, umět nakreslit postavu, přednést básničku, dále by mělo znát barvy, geometrické tvary a počítat do deseti. Náš tip: Existuje mnoho pracovních sešitů pro předškoláky, kde si mohou tyto znalosti a dovednosti procvičit zábavnou formou. Většina dětí si osvojí tyto dovednosti v mateřské škole.

3/ Udělejte si čas. Den zápisu si každý z nás pamatuje na celý život. Udělejte si proto čas, dovolte dítěti, aby si obléklo své oblíbené oblečení, a příjemnou procházkou (pokud není škola daleko několik kilometrů) se vypravte ke škole. Po zápisu zajděte s dítětem na jeho oblíbené místo (třeba do cukrárny) nebo mu kupte maličkost.

4/Nezapomeňte potřebné dokumenty. K zápisu je nutné vzít se sebou občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte. Některé školy vyžadují vyplněný zápisový list, který si stáhnete na jejich internetových stránkách.

5/Zjistěte si předem na webu školy, kdy má vypsaný datum zápisu včetně náhradního termínu.

školní pomůcky

Podle čeho vybírat školu

Mnoho rodičů si láme hlavu nad tím, jakou základní školu vybrat. Zda mají dát přednost škole v blízkosti bydliště, anebo té s lepší pověstí či lepším vybavením. Zda zvolit tradiční základní školu s klasickou metodou výuky, anebo alternativní systém – například v podobě walfdorské školy nebo Montessori. Jako vodítko při výběru Vám poslouží dny otevřených dveří a samozřejmě také reference rodičů školáků, kteří dané školy navštěvují. Univerzální recept samozřejmě neexistuje, řešení otázky, zda dát přednost volbě školy s rozšířenou výukou jazyků, anebo té, kam nemusí dítě dojíždět, bývá často náročné. Vždy je dobré přihlédnout k osobnosti dítěte (jaký styl výuky mu bude více vyhovovat) a k jeho schopnostem (zda má talent spíše na jazyky, sportovní nebo všeobecný). Přejeme Vám, ať dobře vyberete a Vašemu budoucímu prvňáčkovi pohodový den zápisu i celý školní rok!

Zdroj foto: Profimedia.cz

Tagy: zápis do školy

Komentáře