Je Vaše dítě obézní?

Datum publikace: 21.02.2014

Kategorie: Batole | Předškoláci | Školáci | Výchova | Zdraví a výživa | Výživa miminka | Vývoj dítěte | Zdravá výživa

Obezitou trpí nejen rostoucí počet dospělých, ale i dětí. V případě dětské obezity představuje největší problém neochota většiny rodičů přijmout fakt, že jejich potomek trpí obezitou. Obézní dítě často vnímají jako vlastní selhání, problém, před kterým zavírají oči. Neřešená dětská obezita však vážně ohrožuje nejen zdraví, ale také společenské postavení dítěte.

Vztah společnosti k obezitě
Z obézního dítěte zpravidla vyroste obézní dospělý, zdravotní problémy v důsledku nadváhy s rostoucím věkem narůstají. A vztah společnosti k lidem nosících velikosti XXL nebývá právě vstřícný. Především děti dokážou být kruté. „Větší“ děti bývají v kolektivu často šikanovány a často stojí na jeho okraji jako outsideři.

Začíná to už od miminka
Na obezitu má dítě často zaděláno už od miminka. Ponechme nyní stranou genetické dispozice a těhotenskou cukrovku, v jejímž důsledku se rodí děti s výrazně vyšší porodní váhou, a podívejme se na stravovací návyky. Především maminky a babičky raději vidí pěkně baculaté než vyhublé děti, a proto by nejraději pořád něčím krmily. Odborníci varují, že na počátku obezity může stát krmení lžičkou, kdy není dítěti dovoleno, aby se krmilo samo. (Celkem z pochopitelných důvodů, většina jídla skončí všude jinde než v bříšku dítěte.) Je však dokázáno, že když se dítě od počátku krmí samo, naučí se poznat, kdy má dost, a v tom okamžiku přestane jíst. Pokud do něho matka láduje jednu lžičku za druhou, dokud se nezačne bránit, je větší pravděpodobnost, že bude v budoucnu trpět nadváhou nebo obezitou. Později začne být dětem vtloukáno do hlavy, že hodné děti dojídají, což má za následek to, že se naučí jíst, i když už nemají hlad.

Vyhledejte pomoc odborníků
Ovšem hlavní příčinou, proč tolik dětí trpí obezitou, je nezdravý životní styl. Dnešní děti mají málo pohybu a nevhodné složení stravy, která obsahuje vysoký podíl cukrů a tuků. Jakmile si tedy přiznáte, že máte obézního potomka, uděláte nejlépe, když začnete jeho životní styl řešit, a to nejlépe s odborníky. Na to, že má dítě několik kilo navíc, by Vás měl upozornit pediatr v rámci preventivní prohlídky, který Vám v případě potřeby může dát doporučení k odbornému vyšetření na endokrinologii, aby se zjistilo, zda dítě netrpí onemocněním štítné žlázy. Pokud je toto vyloučeno, provedou se další testy, zda dítě netrpí jinou metabolickou poruchou, například cukrovkou. Když se zjistí, že je dítě zdrávo, pouze je obézní, vyhledejte pomoc obezitologa. V případě, že Vám lékaři žádného nedoporučí, na internetu najdete spoustu kontaktů, abyste mohli domluvit dítěti první konzultaci. A co ho pak čeká? Vyšetření, rady, změna jídelníčku a další kroky vedoucí k normální váze. Čím dříve začnete, tím lépe pro zdraví a uplatnění ve společnosti Vašeho dítěte. Dětská obezita totiž není jen závažný zdravotní problém. Dítě s nadváhou se často setkává s posměchem vrstevníků, což vede k nízkému sebevědomí, problémům ve škole a v pubertě se pak může dítě snadno dostat do kolotoče poruch příjmu potravy. Obézní dítě také často bývá odrazem životního stylu rodiny, která mu vštípila stravovací a pohybové návyky. Pokud tedy lékař nařídí dítěti úprav jídelníčku, nejlépe svému dítěti pomůžete, když mu půjdete příkladem a změníte režim i sobě.

Zdroj foto: Profimedia.cz

Tagy: Dětská obezita | dětská výživa | zdraví dětí

Komentáře