Sladkosti pro děti: Ano, či ne?

Datum publikace: 04.01.2021

Kategorie: Zdravá výživa | Zdraví

Jakmile přijde dítě na svět, máme tendenci uchránit ho před veškerým zlem, které by ho mohlo potkat. Mezi tyto pomyslné strašáky často řadíme právě i cukr a sladkosti. Ale vzpomeňte si na své dětství. Možná není potřeba sladkosti dětem odpírat, stačí si nastavit jasná pravidla a nabízet dětem i různé alternativy.

Důležité je množství

Ať chcete, nebo ne, sladkosti si děti stejně najdou, proto není důvod jim je zakazovat. Co je mnohem důležitější než to, zda dítě sladkosti jí, je, kolik jich sní. Právě od množství snězeného přidaného cukru se odvíjí fyzické kondice dítěte i případná obezita.

Věděli jste, že nadváhou nebo obezitou trpí jedna pětina dětí ve věku 11 až 15 let? Je to především nadměrnou konzumací přidaného cukru, který funguje jako zdroj rychlé energie a tělo na něj reaguje produkcí inzulinu.

Neměli bychom se snažit cukr z dětského jídelníčku úplně vyřadit, ale spíše omezit jeho množství. Znamená to, že drobná sladkost nebo třeba upečená bábovka nejsou v každodenním jídelníčku žádná tragédie. Větší konzumace by ale mohla vést při menší tělesné aktivitě k obezitě.

 

Se zákazy daleko nedojdete

Víte, jak se to říká: Zakázané ovoce chutná nejlíp. Pokud dítěti budete striktně zakazovat sladkosti, je naivní si myslet, že se jich ani nedotkne. Naopak, o to víc je bude vyhledávat a potají jíst. Striktní zákazy tak mohou vést až k záchvatovitému přejídání nebo jiným poruchám příjmu potravy.

Zkuste na to jít jinou cestou. Místo toho, abyste děti strašili, jak jsou sladkosti nezdravé, zkuste si s nimi promluvit o jídle jako takovém. Vysvětlete si, co je zdravá strava, k čemu nám je dobrá a jaké má výhody pro naše tělo. Nevykreslujte sladkosti jako něco špatného, ale jako výjimečnou příležitost, odměnu.

A jak už jsme zmiňovali: Nejdůležitější je množství, takže se dětem například na kostičkách cukru pokuste vysvětlit, jak to se sladkostmi je a že není dobré jíst je k snídani, k obědu i k večeři. Ke vzájemné spokojenosti vám možná pomohou společná pravidla. Mezi ně můžete zařadit například „povolené množství“ sladkostí za den atp.

 

Doma to zkuste zdravěji

Sladké nemusí nutně znamenat nezdravé. Pokud chcete doma péct dobroty, můžete zvolit například zdravější alternativy sladidel: Čekankový sirup, rýžový sirup nebo třeba med. Tím snížíte množství přidaného cukru a tím pádem i množství cukru, které vaše dítě sní. Stejně tak můžete místo sladkých jogurtů, ve kterých je zhruba 15 gramů přidaného cukru na 100 g, koupit bílé jogurty a přidat do nich čerstvé ovoce a med nebo marmeládu.

 

Pamatujte na to, že děti přebírají návyky od svých rodičů a napodobují jejich chování. Pokud budete sami jíst 2 tabulky čokolády denně, ale dětem místo čokolády nakrájíte zeleninu, děti ji nejspíš nesní. Nejen ve stravovacích návycích byste jim tak měli jít příkladem.

 

Promluvte si s babičkami

„Ale no tak, Honzíčku, dej si ještě kus koláče, vždyť jsi jak lunt.“ Babičky mají vykrmování zkrátka jako popis své práce. Pokud jim to striktně zakážete, budou děti vykrmovat potají, takže tudy cesta nevede.

S prarodiči je to trochu jako s těmi dětmi, nejvíc na ně platí domluva a společná pravidla. Řekněte jim, že chápete, že chtějí dětem dopřát a nemáte nic proti tomu. Zároveň se společně domluvte, jaké sladkosti ano a jaké spíš ne.

Ideální svačinkou je třeba Brumík, který děti spolehlivě zasytí a dodá jim energii, aniž byste se museli bát, že jim jeden Bebe Brumík zadělá na obezitu. No a nezapomeňte zmínit optimální množství sladkostí, které podložíte argumenty, proč je důležité množství hlídat.

Komentáře