Znáte blahodárné účinky malin a čaje z maliníku?

Datum publikace: 09.07.2014

Kategorie: Těhotenství | Zdraví v těhotenství | Sladká jídla | Porod | Babské rady | Zdravá výživa

Červenec je bezpochyby měsícem malin a letos je jich obzvláště hodně. Kromě toho, že jsou naprosto skvělé jen tak samotné, v marmeládě, koláči, nebo třeba v ovocném salátu, mají mnoho cenných vitamínu a vlastností, které ocení maminky malých dětí i maminky teprve nastávající. Pojďme si tedy řící, jak moc našemu tělu maliny, ale i listy maliníku prospívají.

Vitamínová bomba – maliny

Víte, kolik vitamínů v sobě ukrývají maliny? Jedním slovem hodně. Obsahují vitaminy A, C, K, železo, mangan, měď, zinek, hořčík, biotin, fosfor, dále pak vápník, draslík, kyselinu listovou, ellagovou a nikotinovou. Ukrývají v sobě také velké množství vlákniny a pecičky, které obsahují, pozitivně ovlivňují peristaltiku střev. Stejně jako další jedlé bobule, jako třeba ostružiny a borůvky, jsou zdrojem mnoha antioxidantů – flavoinů, taninů a antokyanů. Podíváme se nyní detailněji na to, jak nám mohou být prospěšné.

Díky velkému množství antioxidantů, které maliny obsahují, jsou vhodné jako prevence rakoviny - zejména prsu a děložního čípku. Jak již bylo zmíněno, maliny obsahují biotin, nazývaný také vitamín krásy. Díky němu pozitivně působí na naši pleť a vlasy. Ovšem maliny mohou nabídnout i více. Velmi účiný je čaj, nebo spíše odvar, z listů maliníku. Jeho účinky ocení děti, stejně jako těhotné a kojící maminky.

Čaj z maliníku je populární prostředkem k usnadnění porodu a zmírnění porodních bolestí. Maliny obsahují složku, která stimuluje stahy hladkých svalů děložní stěny. Doporučuje se pít od 36. týdne těhotenství v maximálním množství 3 šálky denně.  Po porodu jeho účinky také oceníte – maliník napomáhá zavinování dělohy, snižuje krevní ztráty po porodu a napomáhá tvorbě mateřského mléka. Jeho pití je však vhodné konzultovat s vaším gynekologem. Není například vhodný pro ženy, kterým hrozí předčasný porod, nebo po ty, které již rodily císařským řezem. Úlevu může přinést maliník ženám i při silné menstruaci. Odvar z maliníku má však také schopnost zastavovat průjmová onemocnění a pomáhá při léčbě střevních obtíží a zánětů. Odvar z maliníku je také možné použít jako kloktadlo při aftech, nebo zánětech ústí dutiny.

Ovšem nic se nemá přehánět a proto ve velkém množství může i maliník uškodit. Zejména tím, že může ovlivnit vstřebávání jiných léku a živin do těla. Pokud však budete dodržovat dávkování, ať už uvedené na krabiččce, v (případě že si sušené a rozdrcené listy koupíte ve formě čajových sáčků nebo směsi), a nebo doporučované v literatuře (pokud máte vlastní zdroje, můžete si listy maliníku sušit samy), může Vám maliník jen prospět.

U průjmového onemocnění pijeme čaj z maliníku (jedna porce 2 čajové lžičky) 5  - 6 denně.
Před porodem je doporučená dávka 1 - 3 denně, od 36. týdne.

Tagy: čaj z maliníku | vitamíny obsažené v malinách

Komentáře