Potěšte se křehkou krásou vánočních ozdob

Datum publikace: 30.09.2016

Kategorie: Novinky na trhu | Bydlení | Rodiče a děti

Léto skončilo a už se začíná s povzdechem ozývat: A za chvíli tu jsou Vánoce... Proč ten smutek? Kdy jindy si můžeme Vánoce včetně dlouhých příprav a těšení užít, než když máme malé děti? 

Dnes už si ani neumíme představit Vánoce bez stromečku. Tradice tohoto zvyku sahá do Německa druhé poloviny 16. století, konkrétně do roku 1570 do cechovního domu v Brémách.  Běžnou součástí vánoční domácí atmosféry se stromeček stal až po téměř 100 letech. Z Hannoveru se zvyk rozšířil po celém Německu, nejprve v bohatších vrstvách. Stromky bývaly ozdobeny svíčkami, zlaceným a stříbřeným ovocem, ořechy a sladkostmi.

Česká tradice z Jizerských hor

V Čechách se vánoční stromeček začal zdobit ve čtyřicátých letech 19. století. A už v té době se také začínají používat skleněné vánoční ozdoby, nejprve v podobě návleků. Ty se stejně jako foukané koule nebo ozdoby z perliček a dutých perlí, vyráběly již v 19. století v Jizerských horách. 

Vánoční ozdoby Retro

Výroba klasických foukaných skleněných ozdob u nás byla na vrcholu ve třicátých letech minulého století, kdy získala významnou podporu ze strany státu. Výrobky měly velikou oblibu u zákazníků nejen u nás, ale i v USA, Švýcarsku nebo Francii.

Po druhé světové válce byla výroba soustředěna do národního podniku Železnobrodské sklo a několika družstev. Po roce 1989 začaly vznikat i soukromé firmy. Jednou z takových je i Ornex, spol. s r.o. Tato společnost má vlastní oddělení vzorování, které každoročně připraví více než 5 tisíc nových dekorů. Zajímavé je, že na nových kolekcích se začíná pracovat už v lednu.

Ozdob není nikdy dost

V internetovém obchodě společnosti můžete vybírat ze čtyř kolekcí: Retro připomíná ozdoby našeho dětství, kolekce Nordic nabízí naopak moderní kombinaci červené a bílé s norskými vzory. Kolekce Slavnostní elegance je ve zlatých tónech s bohatými dekoracemi odkazující na plesovou sezónu a kolekce Sněhová přikrývka je inspirována podzimní a zimní přírodou a křehkou mrazivou krásou.  

   Oblíbené ozdoby Nordic

Vánoce jsou sice zdánlivě ještě daleko, ale už teď není od věci popřemýšlet, v jakém stylu a barvě budeme mít letošní vánoční stromeček. Nemusíme mít přece každý rok stejnou výzdobu – některé ozdoby můžeme nechat jednu sezónu odpočívat a stromeček ozdobit netradičně. Co tak nechat každý rok jednoho člena rodiny, aby ozdobil stromeček podle svého vkusu, alespoň budete mít každý rok originál a vyhnete se podobným vánočním fotografiím.

Máte ozdob už plnou krabici, a přesto neodoláte a každý rok nakoupíte nějakou novou? Nevadí, nemusíte se přece omezovat jenom prostorem stromečku. Například zvířátka a dětské motivy dodají vánoční atmosféru i v dětském pokoji, zavěšené třeba na zácloně či garnýži. Nebo s nimi můžete udělat z obyčejného svícnu vánoční. Fantazii se meze nekladou a děti vám určitě velice rády pomohou.

Kolekce vánočních ozdob Slavnostní elegance

V posledních letech se objevily i plastové ozdoby, které jsou sice zvlášť v rodinách s malými dětmi praktické, ale rozhodně nemají tu pravou atmosféru. Skleněné ozdoby zkrátka mají ten správný lesk. A že se občas nějaká rozbije? Nevadí, střepy přece nosí štěstí a aspoň je důvod koupit zase nějakou novou ozdobu. 

Čtěte na Rodičům

Komentáře