Tipy, jak zařídit pokoj, aby rostl s dětmi

Datum publikace: 05.08.2019

Kategorie: Dospívání | Bydlení | Vývoj dítěte | Dětský pokojíček

Nenechte se při zařizování dětského pokoje ovlivnit aktuálně oblíbenou pohádkou a investujte do kvalitního základu, který doladíte doplňky.

Jak zařídit pokoj, aby rostl s dětmi

Nastal čas přestěhovat dítě z ložnice do vlastního pokojíčku? Zařiďte mu jej tak, aby s ním pohodlně a bez velkých investic mohl růst až do puberty. Máme pro vás několik tipů, jak na to.

Nepřehánějte to s barvami

Ačkoliv si dětský pokoj zaslouží pravidelnou výmalbu, nepouštějte se do barevných experimentů a stěny ponechte v jednoduché neutrální světlé barvě. Taková bílá nemusí být vůbec nudná, krásně na ní vyniknou obrazy s oblíbenými pohádkovými postavičkami nebo zvířátky.

Jakýkoliv bláznivý nápad či přání, se kterým přijde samo dítě, můžete na stěnách realizovat pomocí samolepek. Děti mají rády barvy. Odvažte se s nimi u doplňků, povlečení, polštářků, závěsů nebo kusových koberců! Interiér bude působit vesele a hravě, ale v průběhu let se vám bude jednoduše obměňovat.

TIP: Kreativitu dítěte podpoří stěna s tabulovým černým nátěrem nebo tzv. inteligentní stěna.

 

Nešetřete na základním vybavení

Vybavení dětského pokoje by mělo být odolné, lehce udržovatelné a zdravotně nezávadné. Vsaďte na přírodní materiály, které nejsou ošetřené chemickými nebo syntetickými látkami. U nábytku se nabízí dřevo, u textilu pak bavlna nebo len.

Pokud vás láká proměnit dětský pokoj v pirátskou kajutu nebo královskou komnatu, velmi dobře to promyslete. Za několik měsíců totiž období pirátů vystřídají třeba oblíbení dinosauři. Zvolte raději základní funkční kusy nábytku, které můžete v průběhu roku doplňovat a přemisťovat.

TIP: Pokud je dětský pokoj malý, nebojte se oslovit designéra, který dokáže na míru funkčně zaplnit každý volný kout a zabezpečit dítěti dostatek prostoru na vše potřebné.

Myslete na funkční zóny

Pro dítě je pokojíček místem, kde si může pozvat kamarády, ukrýt se před celým světem, odpočívat i rozvíjet všechny své talenty. Znamená to, že v dětském pokoji musíte najít místo na hraní, spaní a učení.

  • Hraní: Malým dětem nechte v pokoji co nejvíce nezastavěné plochy na hraní a hračky umístěte nízko, aby na ně lehce dosáhlo.
  • Spaní: Kvalitní odpočinek zásadně ovlivňuje vývoj a učení dětí. Nepodceňte proto výběr postele a kvalitní matrace. Myslete na to, že dokud děti rostou, není pro ně vhodná paměťová pěna ani zónové matrace. U starších teenagerů už se ale vyplatí investovat do ortopedické matrace, která jim vydrží třeba až dokud nezačnou hledat vlastní bydlení.
  • Učení: S nástupem do školy v pokojíčku přibude velký stůl s dobrým osvětlením a ortopedická židle.

Čtěte na Rodičům

Komentáře