Respektujte své vlastní rodiče

Datum publikace: 18.09.2014

Kategorie: Výchova | Jak být dobrým rodičem

Jistě znáte úsloví, že se máte k ostatním chovat tak, jak chcete, aby se oni chovali k Vám. Když je trochu zobecníme a rozšíříme, můžeme dodat, že naše děti se k nám budou chovat tak, jak se my sami chováme ke svým vlastním rodičům. 

Činy nikoli slova

Nikdy nezapomínejte na to, že vychováváte především svými činy, nikoli slovy. Rodičovství je vlastně takový štafetový kolík. Když se budete chovat pěkně ke svým rodičům, je větší šance, že se stejně pěkně budou chovat Vaše děti k Vám.  To samozřejmě platí také naopak.

Řešení sporů bez malých svědků

Neexistuje snad žádná rodina, kde se občas nevyskytnou spory. Pokud se vyskytnou u Vás, nikdy neřešte své spory s rodiči v přítomnosti svých dětí. Ve vyostřených situacích často člověk nejedná racionálně, ale spíše emocionálně. Není nutné, aby děti byly svědky některých scén. Nejenže můžete v očích svých dětí ztratit část své rodičovské autority, ale také jim můžete dát nevhodný příklad.  

O rodičích jen dobře

Přestože můžete mít odlišné názory od svých rodičů a považovat své rodiče za senilní, tak o nich v tomto duchu před dětmi nikdy nemluvte. Naopak dětem vyprávějte o tom, co hezkého jste spolu prožili. Není na škodu ani, když zmíníte, že jste v něčem neposlechli, a o mnoho let později jste pochopili, že Vaše maminka měla vlastně pravdu. Projevujte svým rodičům před dětmi lásku. Vybírejte společně dárky pro babičku a dědečka.       

Přečtěte si také: Jak na dětský vzdor?

Tagy: vztahy rodičů a dětí

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře