Atopický ekzém u dětí: výskyt a projevy

Datum publikace: 14.11.2012

Kategorie: Novinky na trhu | Miminko | Batole | Zdraví a výživa | Maminky a tatínkové

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se vyskytuje především v dětském věku, v dospělosti u většiny pacientů vymizí. Hlavní příčinou je vrozená dispozice organismu přehnaně reagovat na některé látky.

Jak se ekzém projevuje
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je neinfekční geneticky podmíněné kožní onemocnění, které se projevuje především svěděním, suchostí kůže, jejím zarudnutím či olupováním nebo puchýřky. U dětí se může objevit již v kojeneckém věku, a to zhruba od 3 měsíců.

Svědivé trápení
Kojenci, kteří trpí atopickým ekzémem, mívají na tvářích červené pupínky až puchýřky se šupinkami. Pupínky se mohou rozšířit na další části těla. Miminka s atopickým ekzémem bývají neklidná a hůře spí, protože je svědí kůže. U větších dětí se pak ekzém stěhuje do loketních a podkolenních jamek, na hřbety rukou, kolena, zápěstí a krk. Kůže je v těchto místech hrubá a popraskaná. Děti s atopickým ekzémem se hůře soustředí kvůli nepříjemnému svědění. Často se škrábou a v důsledku toho se jim zvětšují ložiska ekzému.
    

Vhodné oděvy
Lékaři doporučují, aby se kojenci a děti s tímto kožním problémem méně často koupali a nosili oděvy z přírodních materiálů, nejlépe z bavlny. Spodní i noční prádlo vhodné pro atopickou pokožku nabízí www.skintoskin.cz. Naproti tomu oblečení ze syntetických materiálů, koženky a vlny může stav ekzému zhoršovat.

Atopický ekzém u dětí: možnosti léčby

Atopický ekzém u dětí: jak zamezit škrábání
 

Tagy: atopický ekzém

Komentáře