Rozděl a panuj

Datum publikace: 02.03.2016

Kategorie: Výchova | Péče o miminko

Máte doma jedno, dvě, tři děti? Nebo zatím to první na cestě? Ať už tak nebo tak, ať si plány teprve děláte nebo už ustupujete plánům jiných, jedno je jisté. Udělat si občas chvilku pro sebe je podmínkou udržení zdravého rozumu. Rozhoďte proto sociální sítě a podělte se – a to je důležité – nejen o radost, ale i o starost z miminka. Je to dokonalý win win systém :).

Je jasné, že jako máma umíte všechno nejlíp, ale moc na tom netrvejte, protože vám to všichni (a především dítě) uvěří a vy se stanete nepostradatelnou. Což je sice možná lichotivé, ale ne moc praktické. Z vaší nepostradatelnosti budou všichni profitovat, pouze vy budete - strádat.

Bugaboo Cameleon3 se stupátkem Bugaboo Comfort

24hodinový pracovní čas na mateřské „dovolené“ není klišé, ale realita. Když si z této služby ukrojíte pravidelně - denně kousek času bez toho, aby na vás někdo pokřikoval, že má hlad, zapadlou lego kostičku, oslintanou ruku od psa nebo kterýkoliv z toaletních problémů, nebudete kvůli tomu horší máma ani nelítostný sobec. Naopak. Nejenže si oddechnete, ale i uděláte prostor pro to, aby si vaše dítě vybudovalo silný vztah také k dalším nejbližším příbuzným. Jak to myslím?  

Takto: Dítě je silně senzitivní bytůstka, okamžitě pozná, jak si člověk, který ho hlídá, věří v tom, jestli se o něj dokáže postarat. A znát potřeby dítěte a jejich řešení od prvního dne narození nelze jinak než tak, že se s tím dítětem tráví čas. Dítě pozná, jestli ten, co je s ním, dokáže uspokojit jeho potřeby a bude se buď bát (čili prudit), nebo cítit bezpečně (čili neprudit).

Bugaboo Bee3

Ať už vy, máma, budete v čase volna běhat po lesích, ležet na kosmetice, sedět na francouzštině nebo jen tak počítat hvězdy na nebi, je fajn vědět, že je o vaši ratolest dobře postaráno. Abyste celou dobu neměla starost, jak to hlídací osoba zvládá, jestli dítě netrpí zimou, větrem, deštěm, potem, nepohodlím, radím následující:  

1. Nechte je žít

Jasně, pečujete o dítě na plný úvazek. Jasně, umíte to nejlíp. Ale když budete hlídacím osobám nutit stostránkový seznam instrukcí, dosáhnete akorát zmatku a nechuti. Nemají šanci si je zapamatovat ve správném pořadí (včetně výjimek a nenadálých událostí) a také budou zbytečně pod stresem, co zas udělali špatně. Nestůjte jim ani za zády a nekontrolujte všechno, co dělají, a ani je nepeskujte po návratu kvůli nedodrženým maličkostem. Nechte je, ať si najdou vlastní cestu. Věřte jim, že s nejlepším úmyslem udělají to nejlepší, co umí. (Ano, platí to i o tchýni :)). 

2. Podpořte je tím nejlepším vybavením

Víme, že opatrnost není na závadu, koneckonců, když dítě během odpoledne s tátou nebo s babičkou prostydne a vy následující týden strávíte péčí o mrzutého maroda, ztratí vaše volné odpoledne kouzlo a příště si to raději rozmyslíte. Proto se vyplatí vyzbrojit hlídající osobu opravdu rozumným a fungujícím vybavení, kde kvantita převyšuje kvalitu. A je jedno, jestli zrovna mluvíme o kočárku, o oblečení, přikrývkách, fusaku nebo jiných dokonalých vychytávkách, které nabízí úžasný svět Bugaboo.

Tagy: dětské vybavení | hlídání dětí | péče o dítě | rodičovství

Čtěte na Rodičům

Komentáře