5 důvodů proč se kojení vyplatí

Datum publikace: 19.03.2018

Kategorie: První rok miminka | Zdraví a výživa | Výživa miminka | Zdravá výživa | Přirozené rodičovství

Každá budoucí maminka je odhodlaná kojit své dítko tak dlouho, co jen to bude možné. Ještě před narozením drobečka tak hltají neskutečné množství brožurek, dlouhé hodiny pročítají maminkovská fóra, hledají informace a pídí se po způsobech, jak kojení co nejvíce podpořit.

Nebudeme zde vyvracet skutečnost, že kojení pro každé miminko představuje to nejlepší, co mu jeho milující maminka může dát. Proto se dnes společně s námi můžete podívat na 5 dobrých důvodů, proč se kojení vyplatí!

Důvod první: můžete dítě nakrmit kdykoli a kdekoli

Pokud je dítko plně kojené a dostane hlad, můžete mu nabídnout prso prakticky kdykoli a kdekoli. Nemusíte se starat o to, jestli máte s sebou vše potřebné na přípravu umělého mléka, zkrátka jen nabídnete prs a dítko dostane přesně to, co v tu danou chvíli nejvíce potřebuje. Pro vás navíc odpadá povinnost vozit s sebou převařenou vodu, sypkou směs na přípravu umělého mléka, lahvičku a další potřebné nezbytnosti. Prsa přece máte s sebou pokaždé, ne?

Důvod druhý: pro dítě neexistuje nic lepšího

O tom určitě nemusíme vést dlouhé debaty, prostě to tak je. Mateřské mléko je vůbec to nejlepší, co může maminka svému miminku dát. Je plné vitamínů a důležitých látek, které dítku nejen prospívají, ale které především potřebuje pro správný vývoj.

Důvod třetí: vůbec nic to nestojí

Co si budeme povídat - bezesporu jedna z největších výhod kojení je jeho cena. Vůbec nic totiž nestojí. Pokud maminka kojí pravidelně a její prsa zaznamenávají odbyt, pak se mléko tvoří automaticky přesně v takovém množství, které její miminko potřebuje. Dítě se dostatečně nasytí, maminčina prsa se znovu naplní a peněženka zůstane nedotčená.

Důvod čtvrtý: díky kojení rychleji zhubnete

Snad většině maminek zůstane po porodu nějaké to kilo navíc. Některým těch kil zůstane dokonce více a je potřeba se jich zbavit. A to je další důvod hrající do karet dlouhodobému kojení - podporuje totiž proces redukce hmotnosti. Nejedna maminka by vám potvrdila, že díky pravidelnému a neomezovanému kojení skutečně shodila kila, která nabrala v těhotenství.

Důvod pátý: upevníte vazby se svým miminkem

Poslední důvod není neméně důležitý, nežli ty čtyři před ním: kojením upevníte vazbu mezi vámi a vaším miminkem. Žádné jiné pouto není tak silné, jako právě pouto matky a dítěte. V tom mají ženy výhodu oproti tatínkům, kteří kojit nemohou. A tak jej milé maminky využijte naplno.

Tagy: kojení | kojení pro zdraví | první strava miminka

Komentáře