Určení pohlaví dítěte

Datum publikace: 17.10.2014

Kategorie: Těhotenství | Zajímavosti ze světa těhulek | Děti a znamení | Čínský horoskop | Babské rady

Určení pohlaví dítěte má význam především pro rodiče, kteří již mají dítě nebo děti jednoho pohlaví, a touží ještě po děťátku jiného pohlaví. Existuje několik metod, jak pohlaví dítěte ovlivnit (předem určit) s různou mírou spolehlivosti.

Určení pohlaví podle lunárního kalendáře
Asiaté například používají k určení pohlaví dítěte čínský lunární kalendář (ve formě dvoubarevné tabulky), který pracuje se dvěma základními veličinami: s lunárním věkem matky a okamžikem početí dítěte. Rodiče pak při plánování potomka (nebo ke zpětnému zjištění jeho pohlaví) hledají v tabulce skládající se z modrých a růžových políček průsečíky s věkem matky a předpokládaným okamžikem početí. Modrá políčka značí, že se narodí chlapec, růžová dívka. Tabulky čínského lunárního kalendáře jsou volně přístupné v on-line verzi na různých portálech.

Odborné metody určení pohlaví
Západní medicína naproti tomu uznává odborné metody na určení pohlaví, jako je například odběr plodové vody neboli amniocentéza. Amniocentéza (která se primárně používá k vyloučení genetických vývojových vad plodu) je však spojena s rizikem potratu, a proto se k samotnému určení pohlaví obvykle neprovádí. Další možnost představuje ultrazvukové vyšetření, kdy je při příhodné poloze plodu možné již od 17. týdne těhotenství zjistit, zda se jedná o děvče nebo o chlapce.

Zelená nebo oranžová?
Nejnovější metodou je pak test IntelliGender fungující na principu těhotenského testu, tedy detekce moči, přičemž zelená naznačuje, že se narodí kluk a oranžová holka. Testy jsou volně prodejné v lékárnách a mají srovnatelnou úspěšnost s čínským lunárním kalendářem - až 80%.

Babské rady na určení pohlaví
A co nám říkají babské rady? Když má maminka krásně čistou pleť a netrpí ranními nevolnostmi, bude to kluk. Stejně jako když má chuť na milování během těhotenství. Na rozdíl od děvčete, kdy maminka údajně chuť na sex nemá a navíc je jí často nevolno. Jiné babská moudro říká, že v kulatém bříšku se ukrývá holka, ale v šišatém kluk. A ještě jedno moudro na závěr. Zatímco maminka čekající kluka má chuť na maso a pivo, budoucí maminka holčičky si nedokáže odepřít sladké.

Tagy: Babské rady na určení pohlaví | Odborné metody určení pohlaví | test IntelliGender | Určení pohlaví podle lunárního kalendáře

Čtěte na Rodičům

Komentáře