Pomůžeme Vám při výběru šidítka

Při nákupu šidítka se nenechte ošidit

Datum publikace: 27.03.2015

Kategorie: První rok miminka | Batole | Hračky pro děti

Šidítko neboli dudlík je jednou z nejdůležitějších potřeb našeho miminka. Také ho svému drobečkovi právě pořizujete? Poradíme Vám, podle jakých kriterií šidítko správně vybrat.

Hygienická a zdravotní nezávadnost
Při pořizování šidítek je třeba vycházet z toho, že tyto pomůcky přicházejí do přímého kontaktu s ústy dítěte, jsou používány dlouhodobě a ovlivňují vývoj i postavení zubů. Základní podmínkou, kterou musí všechna šidítka splňovat, je proto hygienická a zdravotní nezávadnost, což je zaručeno splněním požadavků evropské normy PN-EN 1400. Pokud tedy není na obale vyznačeno, že výrobek těmto normám vyhovuje, vyvarujte se jeho nákupu.
Stejně tak je podstatné, věnovat pozornost neporušenosti obalu. Jestliže je průhledný kryt šidítka chránící gumičku šidítka před znečištěním narušen, produkt nikdy nekupujte, třebaže se může jednat o výhodnou koupi – o slevu z důvodu vady obalu.

Barevná šidítka

Bezpečnost - věnujte pozornost všem částem
Z hlediska bezpečnosti je neméně důležité věnovat pozornost všem částem šidítka, tedy gumičce, štítku a kroužku.
Gumička, která je temně hnědá, a tudíž málo průhledná, ztvrdlá či nerovná, anebo se v ní dokonce nacházejí plastové díly, nemá ve Vašem nákupním košíku co pohledávat. Totéž platí i v případě, že se jedná o NO NAME gumičku, která není označena znakem výrobce.
Při nákupu je rovněž důležité vyzkoušet elastičnost a odvzdušení. Elastičnost ověříte tak, že zkusíte gumičku silně natáhnout. Dostatečné odvzdušnění poznáte podle toho, že se ihned po zmáčknutí vrátí gumička do původního tvaru.
U štítku byste se měli primárně zaměřit na jeho velikost. V případě příliš malého štítku totiž hrozí riziko spolknutí, naopak příliš velký štítek může být zdrojem obtíží při dýchání. Pro úplnost ještě dodejme, že kulatý štítek má tu nevýhodu, že tlačí děti do nosu. Pozor, nikdy nekupujte dudlík se štítkem bez ventilačních otvorů nebo bez vykrojení pro nos! Bezpečný samozřejmě není ani štítek s nerovným a ostrým povrchem.

Třetí částí šidítka je kroužek, který by měl být hladký, bez ostrých hran, a zároveň na šidítku dobře držet.

Miminko s šidítkem

Ergonomie - na velikosti a tvaru záleží
Další skupina požadavků se týká ergonomie, jde o to zajistit miminku pohodlné užívání. Hlavními rozlišovacími kritérii jsou zde věk a s ním související velikost. Obecně platí, že šidítka pro nejmenší děti do 6 měsíců věku se označují písmenem A a mají malý štítek i gumičku. Pro starší děti do 18 měsíců jsou určena šidítka typu B, pro batolata od 18 měsíců pak šidítka typu C. Vždy je však nutno přihlédnout k individuálnímu tempu vývoje dítěte.
V souvislosti s ergonomickými požadavky považujeme za důležité zmínit tvar gumičky. Ten může být anatomický, třešinkou, anebo symetrický. Nejpoužívanější anatomický tvar gumičky se štítkem tvarovaným specielně pod nos dítěte lze vložit do úst pouze jedním způsobem, a to kulatou částí nahoru. Šidítko s kulatou gumičkou ve tvaru třešinky (vybavené štítkem ve tvaru osmičky) můžete miminku vložit do úst libovolným způsobem. Totéž umožňuje třetí - symetrický typ šidítka s oboustranně plochou gumičkou.
Co se týče materiálu gumičky, existují dva druhy: kaučuk a silikon, přičemž každý z nich má své přednosti. Výhodou kaučukových šidítek je vyšší odolnost vůči prokousnutí a snadnější odvykání (což je dáno charakteristickým pachem gumy), naproti tomu výhoda silikonových šidítek spočívá v delší životnosti.

Tvary gumiček

Nezapomeňte, že . . .
Věříme, že Vám naše tipy při výběru pomohou. Už máte vybráno? Pak nezapomeňte, že nezávisle na zvoleném typu byste z hygienických a bezpečnostních důvodů měli měnit šidítko každé tři měsíce. A že šidítko je třeba alespoň jednou denně vyvařit.
Náš tip: Řetízek na šidítko je praktickým, a zároveň dekorativním doplňkem, který chrání šidítko před znečištěním a ztrátou.

Tagy: anatomický tvar gumičky | řetízek na šidítko | silikonová šidítka

Čtěte na Rodičům

Komentáře