Víte, jak správně nosit miminko a v čem?

Datum publikace: 12.05.2017

Kategorie: První rok miminka | Miminko | Péče o miminko

Těsný kontakt dodává miminku pocit bezpečí a odborníci nošení miminek velmi doporučují. Co ale zvolit? Vyplatí se investovat do ergonomického nosítka, nebo je lepší pořídit si speciální šátek? Přečtěte si, jaké výhody mají pevné šátky nebo baby vaky a proč se raději vyhnout klokance.

Pevné šátky: univerzální řešení pro celou dobu nošení

Při hledání vhodných pomůcek na nošení myslete nejen na pohodlí, ale i na tělesnou stránku a správný fyziologický vývoj miminka. Je důležité, aby byla poloha v šátku, nosítku či krosničce miminku pohodlná a neškodila vývoji jeho kyčlí nebo páteře.

Pokud hledáte univerzální pomůcku na nošení, kterou využijte od narození miminka až po jeho osamostatnění, pak je pro vás tím nejlepším řešením pevný šátek. Šátek „roste“ s miminkem, přizpůsobíte ho různým polohám dítěte a umožní vám najít si styl úvazu, se kterým se budete cítit pohodlně.

Pevný šátek je šetrný jak k tělíčku miminka, tak k zádům maminky. Novorozence s ním uvážete do kolíbkové polohy, takže nezatěžujete jeho páteř. Když pak miminko povyroste a drží hlavičku, můžete ho uvázat do polohy vsedě. Široký pruh látky zajistí správné pokrčení nožiček a podsazení zadečku tak, aby se váha hlavy rozložila na celá záda.

Šátek pruží v příčném směru, takže se vytvaruje podle tělíčka miminka. V podélném směru se naopak nevytahuje, takže s ním miminko můžete ke svému tělu uvázat pevně a dostatečně mu tělíčko podepřít. A co vaše záda? Pokud šátek správně uvážete, rozloží se váha děťátka rovnoměrně na obě ramena a pas. Díky tomu je i pro vás nošení v pevném šátku příjemné a umožňuje vám snadný pohyb.

Nejčastějším důvodem, proč maminky nošení v pevném šátku vzdají, je jeho složitější zavazování. Manipulace s dlouhými pruhy látky vyžaduje cvik a některým maminkám brzy dojde trpělivost. Někdy mají maminky navíc strach, že by mohly miminko do šátku uvázat špatně a narušily by tím jeho správný vývoj. I z toho důvodu se pořádají kurzy ve vázání šátků a na internetu se dá najít velké množství instruktážních videí.

Elastické šátky: příjemný začátek pro nezkušené maminky

Stejně jako pevné šátky umožnují i ty elastické velké množství úvazů a správné přichycení miminka k tělu maminky. Manipulace s elastickými šátky je však jednodušší a materiál bývá velmi pohodlný. Také umístění miminka do elastického šátku je pro začínající uživatelky šátků snazší.

Elastické šátky se hodí pro nošení nejmenších miminek a pro maminky, které chtějí s vázáním šátku začít. Pružná tkanina nedovoluje utáhnout miminko v šátku tak pevně, a jakmile vaše děťátko povyroste, přestává pro vás být elastický šátek pohodlný a pro správnou polohu dítěte vhodný.

Zatímco pevný šátek vám vystačí na celou dobu nošení, s elastickým šátkem můžete počítat v prvních měsících dítěte, později k němu ale budete potřebovat alternativu. Kvůli pružnosti látky se navíc příliš nehodí k úvazům na záda, zvláště pokud je miminko těžší. Elastický šátek nelze na zádech dostatečně utáhnout a zajistit tak děťátku naprosté pohodlí a bezpečí.

Ring Sling: hodí se pro nošení v kolébkové poloze
Anglický název označuje o něco kratší šátky, které mají na jednom konci připevněné dva kovové kroužky. Těmito kruhy provléknete při uvazování pruh látky a celý úvaz se pak snadno utahuje. Maminky je často berou s sebou na výlety spolu s kočárky a během vycházky střídají nošení a vožení miminka. Ring Sling se podobně jako elastické šátky hodí především pro začátečnice, které s šátkováním teprve začínají a hledají jednodušší variantu úvazu.

Šátky Ring Sling se hodí pro nošení malých miminek v kolébkové poloze. Tento typ šátku dovoluje pouze úvazy na jedno rameno a nošení je tak pro záda maminky či tatínka náročnější. Zejména s větším dítětem se šátek Ring Sling snadno pronese a nehodí se proto na delší vycházky nebo dlouhodobé přenášení.

Baby vaky: nasazené i sejmuté během chvilky

Chcete se vyhnout složitému uvazování a mít možnost miminko do nosítka jednoduše vložit nebo jej vyndat? Šikovnou alternativu k uvazovacím šátkům představují baby vaky, které jednoduše svléknete i se spícím dítětem.

Baby vaky jsou v podstatě vypolstrovanou a šikovně vytvarovanou obdobou Ring Slingu. Místo kruhů se úchyt dotahuje pomocí spony a hodí se zejména pro nošení miminek v kolébkové poloze. Své děťátko však do baby vaku vložíte velmi snadno a během chvilky jste připravená k odchodu.

Vaky na miminka mají opět tu nevýhodu, že zatěžují jen jedno rameno a nehodí se na dlouhodobé nošení. Miminko nepřiléhá k těle matky tak dokonale jako v případě těsných úvazů a dříve se pronese. Velikost vaku je navíc trvalá a nepřizpůsobí se velikosti rostoucího dítěte.

Klokanky: mohou zatěžovat kyčle i záda

Klokanku si oblíbilo mnoho rodičů včetně tatínků. Snadno se s ní manipuluje, není potřeba žádné uvazování a váha děťátka se díky popruhům rozloží na dvě ramena. Odborníci však nošení miminek v klokance nedoporučují a před jejím používáním varují ze dvou hlavních důvodů.

Klokanky jsou zkonstruovány pro vertikální nošení miminka, zároveň však bývají často omezeny vahou dítěte a jsou určeny spíše pro menší děti. Poloha vsedě není vhodná pro nošení malých miminek, která ještě sama nedrží hlavičku, neboť se tím příliš zatěžuje jejich nevyvinutá páteř. Miminka by se v prvních měsících měla vždy nosit v kolíbkové poloze s pevnou oporou zad.

Hlavním problémem klokanek je však jejich zúžení mezi nožičkami miminka. Dítěti visí nožičky z klokanky dolů, a to pro něj není pohodlné ani zdravé. V této poloze nejsou kyčle miminka ve správném úhlu a příliš se zatěžují.

Ergonomická nosítka: pohodlné nošení větších dětí

Šetrnější variantou klokanky jsou ergonomická nosítka, která se šikovně nasazují i nosí a miminkám zajišťují správné postavení kyčlí i podsazení zadečku. Ergonomická nosítka mají vypolstrovaný bederní pás a ramenní popruhy, takže se váha dítěte na těle nosiče dobře rozloží.

I tato nosítka jsou určena pro polohu vsedě a hodí se proto až pro větší děti, které už samy drží hlavičku. Díky polstrování ergonomického nosítka snadno unesete i těžší váhu dítěte, aniž by se vám popruhy zařezávaly do ramen. Miminka se v nosítku dají nosit na břiše, na zádech i na boku. A nemusíte je zdlouhavě vymotávat ze šátku, když je chcete přemístit do autosedačky – jen je jednoduše odepnete.

Jak zajistit správnou polohu a pohodlí miminka?

Nošení miminka blízko u těla maminky má blahodárný vliv na jeho psychiku. Důležité je ale myslet také na správnou polohu miminka a při uvazování dodržovat několik zásad:

• Miminka můžete nosit na břiše, na boku i na zádech, nikdy byste ale neměli dávat miminko zády k sobě a
  čelem dopředu
. Páteř miminka není na takovou polohu ještě připravena a dítě je navíc vystaveno velkému
  množství podnětů, před kterými se nemůže nikam schovat.
• Pokud nosíte děťátko vsedě, dbejte na to, aby mělo nožičky kolem vašeho těla široce roztažené a pokrčené.
  Kolena by měla vždy být výš než kyčle.
• Jestliže vaše miminko trpí na problém s kyčlemi, měli byste na jejich správnou polohu dohlížet ještě důkladněji
  a děťátko byste vůbec neměli nosit v úvazu typu kolíbka. Noste jej vertikálně, a pokud ještě nedrží hlavičku,
  zajistěte mu pro ni správnou podporu.
• Do doby, než miminko začne pást koníky a samo držet hlavičku, byste mu měli pro ni vždy zajistit podporu.
  Ideální je v tomto případě poloha kolíbky, i pro vertikální nosítka se však vyrábějí speciální nástavce, které drží
  hlavičku.
• Pokud nosíte miminko v pevném šátku a důkladně jej utahujete, rozloží se váha hlavy rovnoměrně na celou páteř
  a další podpora není třeba. Větší i menší miminko by ve vertikální poloze vždy mělo mít podsazený zadeček
  
tak, aby byla zádíčka podepřena šátkem po celé délce.
Miminko do šátku oblékejte co nejméně a další vrstvy na zahřátí pak nanášejte na sebe. Blízkým kontaktem
  s vaším tělem zajistíte dítěti největší zdroj tepla a při vstupu do vytopených prostor se jednoduše svléknete, čímž
  zabráníte jeho přehřívání.
Nošení musí být pohodlné oběma stranám. Pokud miminko cítí nervozitu nebo nepohodlí osoby, ke které je
  těsně přivázáno, začne být také nervózní. Nepřepínejte se a nechte si děťátko u těla jen tak dlouho, jak je vám
  to pohodlné.

Tagy: miminko | nošení miminka v šátku | nosítka pro miminka | šátek pro miminka

Čtěte na Rodičům

Komentáře