Kde postavit dětské hřiště?

Datum publikace: 19.07.2017

Kategorie: Novinky na trhu | Hry a volný čas | Bydlení

Léto se nezastavitelně blíží a s ním i lákavá vidina času stráveného na zahradě. Horké dny plné sluníčka k tomu doslova vybízí a dočkat se nemohou nejen děti, ale i jejich rodiče. A není se vůbec čemu divit! Po tak dlouhé zimě si naše tělo žádá pořádné dávky vitamínu D i čerstvého vzduchu, který našemu zdraví jedině prospěje.

Možná už teď uvažujete o dětském hřišti, které byste chtěli pro své ratolesti zřídit na zahradě. Investice do vlastního hřiště je rozumný nápad, dětem tak nabídnete zábavné místo pro hraní a trávení volného času, přičemž je budete mít neustále pod dozorem. Ke stavbě dětského hřiště se ale váže hned několik otazníků. Jedním z nich je například ten, kde dětské hřiště vlastně postavit?

Správné místo pro dětské hřiště je základ
Ještě než se porozhlédnete po konkrétním dětském hřišti, měli byste mít v hlavně jasnou představu o místě, kam jej na své zahradě umístíte. Pojí se k tomu několik pravidel, která je potřeba dodržovat - v zájmu a především pro bezpečí vašich dětí. Podle čeho tedy správné místo vybírat? Na co myslet a jaká fakta brát v potaz? S čím je třeba počítat a na co si dát pozor?

Mějte děti neustále na očích
V první řadě myslete na to, že je potřeba mít děti pořád pod dozorem. Místo pro dětské hřiště tedy vybírejte tak, abyste na něho dobře viděli - například z kuchyně nebo z obýváku. Hřiště by se zároveň nemělo nacházet příliš daleko od domu, aby nebylo z doslechu. V případě potřeby tak budete dětem okamžitě k dispozici a navíc tak o nich budete mít přehled. V okolí hřiště by se neměly nacházet stromy ani keře, o které by se děti mohly poranit.

Kolik místa hřiště zabere?
Při výběru finálního umístění berte v potaz nejen velikost samotné konstrukce, ale připočtěte k ní i velikost dopadových bezpečnostních zón. Ty jsou nedílnou součástí dětského hřiště a určitě by u něho neměly chybět. Snižují tak riziko možného úrazu. O velikostech bezpečnostních zón se můžete dočíst v montážním návodu, který je součástí každého dětského hřiště, jež splnilo podmínky a získalo tak certifikaci.

Pozor na nerovnosti terénu
Ne všichni máme to štěstí a disponujeme prostornou zahradou rovnou jako placka. Možná se i na vaší zahradě vyskytují nerovnosti v podobě svahů či jiných vyvýšenin. Na ty si při výběru místa pro dětské hřiště dávejte pozor a snažte se jim vyhnout. Pamatujte, že by se celá konstrukce včetně dopadových zón měla nacházet na rovině. Především pak houpačky a skluzavky. Jestliže nenajdete místo na rovině a bude to ve vašich možnostech, přistupte k vyrovnání terénu. Jde především o bezpečí vašich dětí.

Jak si poradit s nepoddajnou půdou
Další překážkou může být nepoddajný terén, který bude příliš tvrdý a pro děti tak bude představovat nebezpečí. Odřená kolena nebo pády na hlavu rozhodně nejsou nic příjemného. Naštěstí se takovým úrazům dá předejít nebo alespoň výrazně zmírnit jejich dopad a to použitím kačírku nebo dopadových dlaždic.

Tagy: děti | dětské hřiště | zábava | zahrada

Čtěte na Rodičům

Komentáře